W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu D – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć w Wydziale Konsularnym Ambasady RP w Rzymie. Nie ma możliwości złożenia wniosku o wizę w Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie.

UWAGA! Odpowiedzi na pytania w sprawie wiz udzielane są wyłącznie drogą mailową, nie telefoniczną. 

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?


Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat. Terminy na złożenie wniosku wizowego ustala się indywidualnie, po uprzednim kontakcie z konsulatem. Odpowiedzi na pytania w sprawie wiz udzielane są wyłącznie drogą mailową. 

Jakie dokumenty musisz złożyć?

1.    Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy;
2.    Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:

a.    ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b.    nie starsze niż 6 miesięcy,
c.    zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.

3.    Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.  
4.    Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
5.    Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku. Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wizy --> w zakładce: Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 1b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

6.    Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego legalne zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
7.    Potwierdzenie posiadania środków finansowych w formie:

a.    aktualnego, wydanego przez bank, zaświadczenia o stanie konta i/lub
b.    aktualnego zaświadczenia z miejsca pracy o dochodach z ostatnich 3 miesięcy,

8.    Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).
9.    Dokumenty potwierdzające cel pobytu na terytorium RP.

Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:

  • Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  • Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
  • Akt urodzenia – oryginał i kopia.

Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może poprosić o dodatkową dokumentację.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Wizy typu D pozwalają na przebywanie w innych krajach strefy Schengen przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Oznacza to, że możesz przebywać legalnie w strefie Schengen, wyłącznie jeśli w okresie ostatnich 180 dni Twój pobyt w krajach strefy nie przekroczył 90 dni.  
  • Wiza typu D może zostać wydana z maksymalnie rocznym okresem ważności.
  • Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję zawsze podejmuje Straż Graniczna.
Ile zapłacisz?

Koszt wizy typu D wynosi 80 euro. 
Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 
​​​​

Jaki jest termin realizacji?

Decyzja o wydaniu wizy wydawana jest w ciągu 15 dni roboczych licząc od dnia dokonania opłaty. W razie konieczności szczegółowego sprawdzenia dokumentów rozpatrzenie wniosku może zostać przedłużone do 30 dni. W pilnych i uzasadnionych przypadkach decyzja może być podjęta w ciągu trzech dni roboczych.

Jak odbierzesz dokumenty?

Dokumenty możesz odebrać osobiście, po indywidualnym uzgodnieniu terminu odbioru dokumentów z konsulatem.

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.


Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 80 euro.


Termin przyjęcia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji należy ustalić indywidualnie z konsulatem.

Informacja na temat zasad ubiegania się o wizy przez cudzoziemców zamierzających wykonywać zawód  lekarza lub lekarza dentysty  na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 

Od dnia 29 listopada 2020 r. zmieniły się zasady podejmowania pracy w Polsce przez lekarzy oraz lekarzy dentystów, którzy uzyskali kwalifikacje do wykonywania swoich zawodów w krajach nie będących członkami Unii Europejskiej. Postępowanie w sprawie udzielenia zgody na wykonywanie pracy w Polsce w ww. zawodach będzie uproszczone, a procedura ulegnie istotnemu skróceniu. 

Lekarz lub lekarz dentysta, który uzyskał kwalifikacje zawodowe poza terytorium Unii Europejskiej i spełnia następujące warunki:

  1. posiada dyplom lekarza albo lekarza dentysty oraz dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty;
  2. posiada pełną zdolność do czynności prawnych (dokumentem potwierdzającym spełnienie warunku będzie oświadczenie złożone przez lekarza/lekarza dentystę);
  3. wykazuje się odpowiednim stanem zdrowia (dokumentem potwierdzającym spełnienie warunku będzie stosowne zaświadczenie od lekarza medycyny pracy);
  4. wykazuje nienaganną postawę etyczną (dokumentem potwierdzającym spełnienie warunku będzie oświadczenie złożone przez lekarza/lekarza dentystę);
  5. złożył oświadczenie, że posługuje się językiem  polskim w wystarczającym stopniu, aby móc wykonywać powierzony mu zakresu czynności zawodowych;
  6. uzyskał zaświadczenie od podmiotu wykonującego działalność leczniczą w Polsce zawierające deklarację określającą wykaz komórek organizacyjnych zakładu leczniczego i czas planowanego zatrudnienia ze wskazaniem zakresu realizacji świadczeń zdrowotnych zgodnego z posiadanym tytułem specjalisty w określonej dziedzinie medycyny;
  7. odbył szkolenie specjalizacyjne odpowiadające programowi szkolenia specjalizacyjnego w Polsce;
  8. ma co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe jako lekarz specjalista w danej dziedzinie, uzyskane w okresie pięciu lat bezpośrednio poprzedzających uzyskanie zaświadczenia od podmiotu wykonującego działalność leczniczą w Polsce (dokumentem potwierdzającym spełnienie warunku będzie np. świadectwo pracy lub inne zaświadczenie wystawione przez podmiot leczniczy/pracodawcę);
  9. uzyskał prawo pobytu na terytorium RP (przebywa w Polsce w ramach ruchu bezwizowego, posiada wizę albo kartę pobytu)

będzie mógł ubiegać się o wydanie przez Ministra Zdrowia zgody na wykonywanie zawodu lekarza lub lekarza dentysty w Polsce, a okręgowa rada lekarska dokona wpisu na listę osób uprawnionych do wykonywania ww. zawodów w Polsce.

Prawo wykonywania zawodu jest wydawane na okres nie dłuższy niż 5 lat. Po upływie tego czasu lekarz/lekarz dentysta może wykonywać zawód w Polsce tylko po nostryfikacji dyplomu lub zdaniu Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego/Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego  organizowanego przez Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi.

Dokumenty można przesłać pocztą na adres Ministerstwa Zdrowia (ul. Miodowa 15, 00-952 Warszawa) lub złożyć osobiście w Biurze Podawczym Ministerstwa. Należy zadbać, by dokumenty były kompletne, co przyspieszy uzyskanie decyzji. Wykaz wymaganych dokumentów znajduje się TUTAJ.

Wśród dokumentów, które należy dostarczyć do Ministerstwa Zdrowia znajduje się dyplom lekarza lub lekarza dentysty oraz dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty, albo ich duplikaty. Jeżeli dyplom został wydany w państwie będącym stroną Konwencji haskiej znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych (wykaz tych krajów dostępny jest  TUTAJ) konieczne będzie wystąpienie o wydanie do niego apostille we właściwym urzędzie państwa, w którym dokument został wydany (wykaz tych urzędów dostępny jest TUTAJ). Jeżeli dyplom został wydany w państwie nie będącym stroną Konwencji haskiej konieczne będzie wystąpienie o jego uwierzytelnienie we właściwym urzędzie państwa, w którym dokument został wydany (najczęściej jest to Ministerstwo Spraw Zagranicznych) a następnie o jego legalizację w polskim konsulacie.

Osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i spełniająca wyżej określone warunki, która chciałby wykonywać w Polsce zawód lekarza lub lekarza dentysty a nie posiada wizy, która uprawniałaby ją do wjazdu do Polski może skorzystać z następującej ścieżki postępowania:

1. Przed wystąpieniem o wizę w polskim konsulacie należy uzyskać zaświadczenie od podmiotu prowadzącego działalność leczniczą w Polsce (np. szpitala, przychodni) zawierające deklarację zatrudnienia.

2. Są dwie możliwości złożenia wniosku o wydanie wizy:

  • bezpośrednio we właściwym polskim konsulacie w państwie, w którym mieszkasz albo
  • w jednym z Punktów Przyjmowania Wniosków Wizowych (PPWW) – o ile takie działają w państwie, w którym mieszkasz. Informację o tym znajdziesz na stronie właściwego konsulatu wybierając opcje „Informacje konsularne”, „Wizy”, „Wiza typu D – złożenie wniosku”

W zależności od wybranej ścieżki, wniosek można złożyć osobiście w konsulacie lub w jednym z PPWW. 

Dla obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Gruzji i Armenii zamierzających złożyć wniosek wizowy w kraju swojego obywatelstwa, istnieje możliwość przesłania go pocztą. Na złożenie wniosku w tej formie obywatele innych krajów muszą uzyskać zgodę właściwego ze względu na kraj zamieszkania polskiego konsula.

Konsulat oraz PPWW nie przyjmują wniosków nadesłanych faksem lub pocztą elektroniczną.

 

3. Na spotkanie w sprawie złożenia wniosku wizowego w konsulacie trzeba umówić się w systemie e-konsulat.gov.pl. Aby złożyć wniosek w PPWW, trzeba umówić  się na spotkanie za pośrednictwem call center lub strony internetowej – informacje o tym znajdują się na stronie właściwego konsulatu w zakładkach  „Informacje konsularne”, „Wizy”, „Wiza typu D – złożenie wniosku”

 

4. Na spotkanie w sprawie złożenia wniosku wizowego trzeba zabrać następujące dokumenty:

a) wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy;

b) kolorową fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:

  • ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości;

  • nie starsze niż 6 miesięcy;

  • zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy;

c) paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy;

d) kopię strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie;

e) dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego ważnego na terytorium UE na kwotę nie mniejszą niż 30 tys. EUR albo kopię dokumentu potwierdzającego podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu w PL;

f) kopię dokumentu tożsamości potwierdzającego legalne zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego polskiego konsulatu, w którym ubiegasz się o wizę;

g) potwierdzenie posiadania środków finansowych na utrzymanie w formie ustalonej przez polski konsulat potwierdzające że masz wystarczające środki finansowe pozwalające na pobyt w PL do czasu podjęcia pracy (np. wyciąg z rachunku bankowego, zaświadczenie o dysponowaniu odnawialnym limitem na karcie kredytowej, inne);

h) zaświadczenie od podmiotu polskiego wykonującego działalność leczniczą zawierające deklarację planowanego zatrudnienia;

i) dyplom lekarza, lekarza dentysty oraz dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty, wydany w innym państwie niż państwo członkowskie Unii;

j) dokument potwierdzający posiadanie co najmniej trzyletniego doświadczenia zawodowego jako lekarz specjalista w danej dziedzinie, uzyskanego w okresie pięciu lat bezpośrednio poprzedzających uzyskanie zaświadczenia, o którym mowa w punkcie h.

W przypadku gdy przed złożeniem wniosku wizowego cudzoziemiec uzyskał z Ministerstwa Zdrowia decyzję administracyjną zawierającą zgodę na wykonywanie zawodu lekarza/lekarza dentysty w Polsce (lub promesę udzielenia takiej zgody)  nie ma konieczności przedkładania dokumentów, o których mowa w punktach h) – j) powyżej.

Dodatkowe informacje dotyczące ogólnych procedur wizowych można uzyskać kontaktując się z polskimi konsulatami. Wykaz polskich placówek za granicą znajduje się TUTAJ. Z urzędami konsularnymi można kontaktować się w formie telefonicznej lub mailowej.

5. Wysokość opłaty za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku wizowego podana jest na stronie właściwego konsulatu – wybierz opcje „Informacje konsularne”, „Wizy”, „Wiza typu D – złożenie wniosku” „Ile zapłacisz?”

Opłata nie podlega zwrotowi niezależnie od ostatecznej decyzji w sprawie wniosku.

Złożony do konsula wniosek o zalegalizowanie dokumentu (np. dyplomu)  podlega dodatkowej opłacie. Informacje o tym znajdują się na stronie właściwego konsulatu - wybierz opcje „Informacje konsularne”, „Informacje ogólne”, „Opłaty konsularne”.

6. Decyzja o wydaniu wizy wydawana jest zasadniczo w ciągu 4 dni roboczych licząc od dnia dokonania opłaty. W szczególnych wypadkach procedura może trwać jednak nieco dłużej. 

7. O przewidywanym terminie odbioru decyzji wnioskodawca zostaje poinformowany w momencie składania wniosku.

8. Jeśli wnioskodawca nie zgadza się z decyzją konsula, przysługuje mu prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie wniosku. Można złożyć go bezpośrednio we właściwym konsulacie albo w jednym z Punktów Przyjmowania Wniosków Wizowych (PPWW) – o ile takie działają w państwie zamieszkania wnioskodawcy albo nadesłać pocztą na adres konsulatu który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania. Wysokość opłaty podana jest na stronie właściwego konsulatu – w zakładce „Informacje konsularne”, „Wizy”, „Wiza typu D – złożenie wniosku” „Jak możesz się odwołać?”.

Informacja nt. zasad ubiegania się o wizyw ramach rządowego programu „POLAND BUSINESS HARBOUR”

Z dniem 13 lipca 2021 r. program „POLAND BUSINESS HARBOUR” obejmuje następujące państwa: Armenię, Białoruś, Gruzję, Mołdawię, Rosję i Ukrainę.

Zasady uczestnictwa w programie opisane zostały na stronie https://www.gov.pl/web/poland-businessharbour  Dla zainteresowanych programem została uruchomiona także specjalna infolinia. Program dedykowany jest dla 3 grup przedstawicieli branży IT:

  1. specjalista IT;
  2. startup;
  3. małe/średnie/duże przedsiębiorstwo

Zasady ubiegania się o wizy dla poszczególnych grup branży IT

  1. Specjalista IT:

W ramach uproszczenia procedury wizowej przewidzianej dla tej kategorii cudzoziemców, którzy ubiegają się indywidualnie o wizę z oznaczeniem „PBH” cudzoziemiec przedstawia:

  1. wypełniony i podpisany wniosek o wydanie wizy krajowej wraz ze zdjęciem;
  2. zaproszenie jednej z firm partnerskich (lista na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/poland-businessharbour), która okazała zainteresowanie zatrudnieniem cudzoziemca oraz jeden z dwóch dokumentów (do wyboru):

a) dokument potwierdzający posiadane wykształcenie techniczne (ICT) albo

b) dokument potwierdzający min. roczne doświadczenie w branży technologii informacyjno-komunikacyjnych

2a. (wersja dla Białorusi) zaproszenie jednej z firm partnerskich (lista na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/poland-businessharbour), która okazała zainteresowanie zatrudnieniem cudzoziemca albo dokument potwierdzający posiadane wykształcenie techniczne (ICT) albo dokument potwierdzający min. roczne doświadczenie w branży technologii informacyjno-komunikacyjnych

  1. ważny paszport, który został wydany w ciągu ostatnich 10 lat i posiada minimum dwie wolne

strony, a jego okres ważności upływa nie wcześniej, niż po 3 miesiącach od upływu okresu ważności wizy;

  1. podróżne ubezpieczenie medyczne ważne na okres ważności wizy (chyba, że cudzoziemiec

będzie posiadać ubezpieczenie w Polsce uprawniające go do świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych).

W przypadku aplikowania o wizę wraz z rodziną (małżonek, dzieci pozostające na utrzymaniu), dla małoletnich należy przedstawić:

  1. wniosek o wydanie wizy krajowej podpisany przez rodziców (opiekunów prawnych dziecka) albo jedno z rodziców, jeżeli władza rodzicielska przysługuje wyłącznie temu rodzicowi. Jeżeli o wizę z adnotacją PBH aplikuje tylko jedno z rodziców/ opiekunów prawnych dziecka należy przedstawić pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę drugiego rodzica na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun prawny, należy to udokumentować przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  2. paszporty rodziców – oryginał (do wglądu) i kopia,
  3. akt urodzenia dziecka – oryginał (do wglądu) i kopia.
  1. Startup:

W ramach uproszczenia procedury wizowej przewidzianej dla tej kategorii cudzoziemców, którzy ubiegają się o wizę z oznaczeniem „PBH” z rekomendacją Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości cudzoziemiec przedstawia:

  1. wypełniony i podpisany wniosek o wydanie wizy krajowej wraz ze zdjęciem;
  2. informację o zakwalifikowaniu do programu Poland Prize;
  3. ważny paszport, który został wydany w ciągu ostatnich 10 lat i posiada minimum dwie wolne

strony, a jego okres ważności upływa nie wcześniej, niż po 3 miesiącach od upływu okresu ważności wizy;

  1. podróżne ubezpieczenie medyczne ważne na okres ważności wizy (chyba, że cudzoziemiec

będzie posiadać ubezpieczenie w Polsce uprawniające go do świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych).

W przypadku aplikowania o wizę wraz z rodziną (małżonek, dzieci pozostające na utrzymaniu), dla małoletnich należy przedstawić:

  1. wniosek o wydanie wizy krajowej podpisany przez rodziców (opiekunów prawnych dziecka) albo jedno z rodziców, jeżeli władza rodzicielska przysługuje wyłącznie temu rodzicowi. Jeżeli o wizę z adnotacją PBH aplikuje tylko jedno z rodziców/ opiekunów prawnych dziecka należy przedstawić pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę drugiego rodzica na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun prawny, należy to udokumentować przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  2. paszporty rodziców – oryginał (do wglądu) i kopia,
  3. akt urodzenia dziecka – oryginał (do wglądu) i kopia.

3. małe/średnie/duże przedsiębiorstwo (MŚP)

W ramach uproszczenia procedury wizowej przewidzianej dla tej kategorii cudzoziemców, którzy ubiegają się o wizę z oznaczeniem „PBH” z rekomendacją Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu  cudzoziemiec przedstawia:

  1. wypełniony i podpisany wniosek o wydanie wizy krajowej wraz ze zdjęciem;
  2. informację o zakwalifikowaniu do programu przez PAIH;
  3. ważny paszport, który został wydany w ciągu ostatnich 10 lat i posiada minimum dwie wolne

strony, a jego okres ważności upływa nie wcześniej, niż po 3 miesiącach od upływu okresu ważności wizy;

  1. podróżne ubezpieczenie medyczne ważne na okres ważności wizy (chyba, że cudzoziemiec

będzie posiadać ubezpieczenie w Polsce uprawniające go do świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych).

W przypadku aplikowania o wizę wraz z rodziną (małżonek, dzieci pozostające na utrzymaniu), dla małoletnich należy przedstawić:

  1. wniosek o wydanie wizy krajowej podpisany przez rodziców (opiekunów prawnych dziecka) albo jedno z rodziców, jeżeli władza rodzicielska przysługuje wyłącznie temu rodzicowi. Jeżeli o wizę z adnotacją PBH aplikuje tylko jedno z rodziców/ opiekunów prawnych dziecka należy przedstawić pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę drugiego rodzica na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun prawny, należy to udokumentować przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  2. paszporty rodziców – oryginał (do wglądu) i kopia,
  3. akt urodzenia dziecka – oryginał (do wglądu) i kopia.
Informacja o zasadach ubiegania się o zwrot opłat za studia w przypadku nieuzyskania wizy pozwalającej na wjazd do Polski w celu podjęcia lub kontynuacji studiów

Warunki pobierania opłat za usługi edukacyjne przez uczelnie publiczne określa ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a w przypadku uczelni niepublicznych wynikają one z wewnętrznych regulaminów tych uczelni.

Studenci przyjęci na studia zawierają z uczelniami umowy, których zapisy zawierają szczegółowe warunki związane z procesem przyjęcia na studia, przebiegiem studiów, w tym postanowienia dotyczące wysokości opłat oraz zasady zwrotu uiszczonych opłat. Kandydaci na studia powinni szczegółowo zapoznać się z tymi dokumentami, a zwłaszcza z zapisami dotyczącymi zasad uzyskiwania zwrotu wniesionych opłat za studia.

Kwestie dotyczące zwrotu opłat są rozwiązywane bezpośrednio między studentami a uczelniami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ambasady RP, jak również Konsulaty RP nie pośredniczą w kontaktach pomiędzy studentem a uczelnią, ani nie dysponują narzędziami prawnymi pozwalającymi na uzyskanie przez cudzoziemca, który otrzymał odmowę wydania wizy studenckiej zwrotu uiszczonych przez niego opłat za studia.

Jeżeli uczelnia nie wywiązuje się z postanowień umowy zawartej ze studentem, w szczególności nie dokonała zwrotu opłaty w przypadku, gdy umowa tak przewidywała, roszczeń w sprawach opłat studenckich można dochodzić wyłącznie na drodze cywilnoprawnej.

{"register":{"columns":[]}}