Powrót

Wody Polskie i WFOŚiGW we Wrocławiu wspólnie wesprą rozwój społeczności energetycznych i wykorzystanie potencjału gospodarki wodnej

23.06.2026

Rozwój energetyki wodnej, oraz budowa stabilnych społeczności energetycznych - to główne cele współpracy pomiędzy Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Partnerzy będą wspólnie rozwijać rozwiązania łączące gospodarkę wodną z transformacją energetyczną oraz wspierać działania, które w przyszłości będą mogły zostać wykorzystane w innych regionach Polski.

Mateusz Balcerowicz,Paweł Łapacz

Rozwój programu pilotażowego

Pilotażowy Program Wsparcia Spółdzielni Energetycznych realizowany przez WFOŚiGW we Wrocławiu wspiera samorządy w tworzeniu lokalnych społeczności energetycznych oraz opracowywaniu modeli ich funkcjonowania. Program zakłada wsparcie finansowe, merytoryczne, organizacyjne i techniczne dla gmin zainteresowanych budową lokalnych miksów energetycznych opartych o odnawialne źródła energii.

Program tworzony jest wspólnie z partnerami branżowymi, finansowymi i naukowymi, w tym m.in. z TAURON Dystrybucją, Bankiem Ochrony Środowiska, Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu oraz spółką ORLEN Biometan. Teraz współpraca została rozszerzona również o obszar gospodarki wodnej i wykorzystania potencjału infrastruktury hydrotechnicznej.

Jednym z ważnych kierunków współpracy będzie analiza możliwych powiązań pomiędzy retencją, gospodarką wodną, energetyką wodną i lokalnym bezpieczeństwem energetycznym. Partnerzy chcą wspólnie identyfikować rozwiązania, które pozwolą efektywniej wykorzystywać zasoby wodne i energetyczne, a jednocześnie zwiększać odporność samorządów na skutki zmian klimatu.

Synergia energetyki i gospodarki wodnej

Porozumienie zakłada wspólne działania analityczne i eksperckie dotyczące wykorzystania potencjału istniejącej infrastruktury hydrotechnicznej oraz możliwości rozwoju energetyki wodnej. Analizowane będą również rozwiązania zwiększające elastyczność lokalnych systemów energetycznych, wykorzystanie magazynów energii oraz możliwości lokalnego bilansowania energii.

– Gospodarka wodna i transformacja energetyczna wzajemnie się przenikają. Widzimy potrzebę poszukiwania rozwiązań, które pozwolą jednocześnie wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne, zwiększać retencję oraz lepiej przygotowywać samorządy na skutki zmian klimatu. Współpraca z WFOŚiGW we Wrocławiu tworzy przestrzeń do wymiany wiedzy i wypracowywania rozwiązań, które mogą znaleźć zastosowanie w wielu regionach kraju – podkreśla Mateusz Balcerowicz, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

W ramach współpracy strony będą prowadzić analizy dotyczące zwiększania odporności jednostek samorządu terytorialnego na skutki suszy i powodzi, wspierać rozwiązania związane z retencją oraz wdrażać projekty pilotażowe i demonstracyjne związane z rozwojem innowacyjnych rozwiązań w obszarze energetyki i gospodarki wodnej.

Szczególne znaczenie będzie miała identyfikacja możliwości zagospodarowania istniejących i potencjalnych stopni wodnych oraz innych elementów infrastruktury hydrotechnicznej na potrzeby rozwoju energetyki wodnej oraz społeczności energetycznych, z uwzględnieniem ich wielofunkcyjnego charakteru i zasad zrównoważonego gospodarowania wodami. Rozwijane modele będą uwzględniały także współpracę różnych technologii – od energetyki słonecznej i wiatrowej, przez magazyny energii, po źródła stabilne, takie jak biogaz i biometan.

– Transformacja energetyczna nie może być rozpatrywana wyłącznie przez pryzmat produkcji energii. Coraz większego znaczenia nabiera odporność na zmiany klimatu, bezpieczeństwo środowiskowe oraz umiejętne wykorzystanie istniejących zasobów i infrastruktury. Dlatego tak istotne jest budowanie szerokiego partnerstwa. W ramach pilotażowego programu współpracujemy już z wieloma partnerami technologicznymi, społecznymi i Finansowymi. Dzięki porozumieniu z Wodami Polskimi rozszerzamy ten ekosystem o gospodarkę wodną i potencjał energetyki wodnej. Naszą ambicją jest rozwój Energetyki Obywatelskiej opartych o zrównoważony miks energetyczny, zaspokajający potrzeby obiektów gminnych i mieszkańców mówi - Paweł Łapacz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

 

Od pilotażu do rozwiązań systemowych

Współpraca z Wodami Polskimi stanowi kolejny element szerokiego partnerstwa budowanego wokół Pilotażowego Programu Wsparcia Spółdzielni Energetycznych na Dolnym Śląsku. Kierunek ten został potwierdzony podczas Forum Energetyki Obywatelskiej we Wrocławiu, gdzie Prezes Zarządu NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak oficjalnie zapowiedziała uruchomienie ogólnopolskiego programu dla społeczności energetycznych o budżecie 80 mln zł, opartego na efektach dolnośląskiego pilotażu. Doświadczenia oraz współpraca łącząca zagadnienia energetyki, gospodarki wodnej, adaptacji do zmian klimatu i bezpieczeństwa środowiskowego mają stać się podstawą rozwiązań, które będą mogły zostać wykorzystane przez samorządy i społeczności lokalne w całej Polsce.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}