W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie XI edycji programu „Podstępne WZW” w woj. śląskim w roku szkolnym 2021/2022

Podczas XI edycji, w roku szkolnym 2021/2022, program był realizowany w 345 szkołach tj. 62% wszystkich szkół ponadpodstawowych w województwie, a edukacją objęto 44 236 uczniów oraz 31 477 rodziców i opiekunów uczniów.

Wizytówka programu Podstępne WZW. Na czarno-szarym tle pośrodku, w żółtym kolorze stylizowany graficzny oraz wątroby, nad wątrobą napis: PODSTĘPNE WZW. Z prawej strony młody człowiek w charakterystycznym podskoku. Z lewej strony logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Każdego roku do programu przystępuje około 50 % szkół ponadpodstawowych z woj. śląskiego, a od momentu powstania program swym zasięgiem objął blisko 300 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych.

Wirusy zapalenia wątroby typu A, B i C to najczęstsze czynniki sprawcze wirusowego zapalenia wątroby, zarówno postaci ostrej, jak i przewlekłej. Mają zasięg globalny i ze względu na skalę zakażeń i tempo rozprzestrzeniania się są jednymi z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego.

Państwowa Inspekcja Sanitarna woj. śląskiego w roku szkolnym 2011/2012 przystąpiła do realizacji programu profilaktyki WZW B i C ph. „Podstępne WZW”, który stał się programem cyklicznym realizowanym, od września do czerwca, każdego roku szkolnego. Od roku 2017 program poszerzono o informacje dot. WZW typu A. Potrzebą zaistnienia programu był niski poziom wiedzy oraz świadomości społecznej w zakresie infekcji wywołanych przez wirusy zapalenia wątroby. Organizatorami programu w woj. śląskim są: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach oraz  Fundacja Gwiazda Nadziei.

Program „Podstępne WZW”, koordynatorzy i uczestniczący w nim uczniowie, ocenili pozytywnie i wyrazili potrzebę jego kontynuacji. Program koreluje ze szkolną edukację dot. chorób zakaźnych a także, co ma wymiar uniwersalny, kształtuje postawę tolerancji i refleksji nad postawą własną i innych ludzi.

{"register":{"columns":[]}}