W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zakres Obowiązków Oddziału Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia

Oddział Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia koordynuje kontrole przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne warunków produkcji, transportu, przechowywania i sprzedaży żywności, produkcji i obrotu materiałami i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością oraz warunkami żywienia zbiorowego.
1. Koordynuje i kontroluje działania powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych województwa wielkopolskiego w zakresie nadzoru nad warunkami higieniczno-sanitarnymi na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji środków spożywczych oraz materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
2. Realizuje w drugiej instancji zadania Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem żywności i żywienia.
3. Wykonuje czynności na szczeblu wojewódzkim w ramach systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych środkach żywnościowych (RASFF - Rapid Alert System for Food and Feed - system szybkiego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych i paszach). Działania te opierają się na ocenie ryzyka, zbieraniu informacji oraz koordynowaniu prac w tym zakresie. W ramach Systemu dokonywana jest ocena stopnia zagrożenia dla zdrowia konsumentów w wyniku pojawienia się na rynku środków spożywczych szkodliwych dla zdrowia. System przewiduje także informowanie o podjętych w trybie pilnym środkach zaradczych.
4. Opracowuje i koordynuje realizację w województwie wielkopolskim „Planu pobierania próbek w ramach urzędowej kontroli i monitoringu” żywności produkcji krajowej i pochodzącej z importu. W ramach urzędowej kontroli żywności pobiera się próbki w celu oznaczania zanieczyszczeń mikrobiologicznych i chemicznych, w tym m.in. poziomów: ołowiu, kadmu, rtęci, 3-monochloropropano-1,2-diolu (3-MCPD), ochratoksyny A, aflatoksyn, patuliny, zawartości cyny, benzo[a]piranu, toksyn Fusarium deoksyniwalenol, zearalenon, fumonizyny B1 i B2 i toksyny T-2 i HT-2.
5. Analizuje wyniki działalności kontrolnej w celu podniesienia jej efektywności.
6. W ramach poprawy skuteczności nadzoru nad obiektami organizuje szkolenia dla przedstawicieli powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.
7. Weryfikuje dokumentację zatruć pokarmowych opracowywanych przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.
8. Koordynuje działania związane z nadzorem nad suplementami diety, żywnością wzbogacaną oraz środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
9. Podejmuje działania w zakresie wprowadzania i egzekwowania prawidłowego znakowania żywności zawierającej organizmy genetycznie modyfikowane.
10. Rozpatruje odwołania, skargi i zażalenia od decyzji i postępowania administracyjnego prowadzonego przez Państwowych Powiatowych Inspektoratów Sanitarnych.
11. Prowadzi porady grzybowe i dokonuje oceny grzybów świeżych wprowadzanych do obrotu (od poniedziałku do piątku, a w okresach grzybobrania także w soboty).
12. Prowadzi centralną ewidencję osób, które uzyskały uprawnienia grzyboznawcy, nadawane w drodze decyzji tylko przez Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1048 ze zm.).

{"register":{"columns":[]}}