W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo pigmentów do makijażu permanentnego stosowanych w salonie kosmetycznym

Farby (pigmenty) stosowane w salonie do makijażu permanentnego, czy mikroblandingu (metoda piórkowa) są aplikowanymi pod skórę mieszaninami chemicznymi, które powinny spełniać wymagania przepisów prawa unijnego, co do ich właściwego oznakowania, ale przede wszystkim ograniczeń obecności w ich składzie substancji chemicznych (głównie metali), niebezpiecznych dla zdrowia ludzi.

 

Niezależnie od wprowadzenia tuszu do skóry lub błony śluzowej, rozpuszczalne składniki mieszaniny mogą migrować do krwi, wywołując skutki ogólnoustrojowe. Metabolizm barwników w skórze oraz ich rozkład z powodu narażenia na promieniowanie słoneczne i promieniowanie laserowe mogą prowadzić do uwalniania w organizmie niebezpiecznych związków.

 

Od 5 stycznia 2022 r. na mocy rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) w UE ograniczono stosowanie tysięcy niebezpiecznych chemikaliów używanych w tuszach do tatuażu i makijażu permanentnego. Przepisy te określają rodzaj i maksymalny próg stężenia substancji szkodliwych (kancerogennych, mutagennych, teratogennych, alergizujących), które po jego przekroczeniu nie mogą być wprowadzane do obrotu w mieszaninach przeznaczonych do tatuażu oraz makijażu permanentnego.

 

Barwniki zawierają w swoim składzie pigmentujące metale ciężkie, takie jak ołów, cynk, tytan (biały), kadm (żółty, pomarańczowy), rtęć, arsen, żelazo, nikiel (czarny), mangan (fiolet), kobalt, glin, chrom, miedź (zielony) i inne. Wśród substancji wywołujących nadwrażliwość czy alergie, mogą znajdować się także inne substancje niż pigmenty (rozpuszczalniki, regulatory pH, czy substancje konserwujące).

 

Przedsiębiorca, w salonie którego wykonuje się zabiegi makijażu permanentnego przed ich zastosowaniem ma obowiązek sprawdzenia etykiety opakowań lub kart charakterystyki nabytych pigmentów (farb), aby substancje uznane za szkodliwe w nich zawarte nie przekraczały dopuszczalnych przepisami stężeń.

 

Przed użyciem mieszaniny do makijażu permanentnego osoba wykorzystująca taki tusz jest zobowiązana do przekazania osobie poddawanej zabiegowi informacji umieszczonych na opakowaniu lub umieszczonych w instrukcji użytkowania.

 

Mieszaniny, które nie zawierają na opakowaniu zwrotu: Mieszanina do stosowania w tatuażach lub makijażu permanentnym nie mogą być używane do makijażu permanentnego.

 

Mieszanin ta powinna mieć na opakowaniu/etykiecie:

  • numer referencyjny w celu jednoznacznej identyfikacji partii,
  • wykaz wszystkich składników mieszaniny w kolejności malejącej,

 oraz dodatkowo informacje o obecności jakichkolwiek związków Ni i Cr - zwroty:

  • Zawiera nikiel. Może powodować reakcje alergiczne (jeżeli mieszanina zawiera nikiel poniżej stężenia granicznego określonego w dodatku 13 rozporządzenia Komisji (UE) 2020/2081;
  • Zawiera chrom (VI). Może powodować reakcje alergiczne (jeżeli mieszanina zawiera chrom (VI) poniżej stężenia granicznego określonego w dodatku 13 ww. rozporządzenia;
  • regulator pH,
  • dodatkowe informacje dot. bezpiecznego użycia (na opakowaniu lub w dołączonej instrukcji użytkowania).

 

Informacje muszą być wyraźnie widoczne, czytelne, w języku polskim i oznakowane w nieusuwalny sposób.

 

W przypadku tuszy do tatuażu oraz makijażu permanentnego, zakupionych w 2021 r., a które są niezgodne z rozporządzeniem REACH, nie mogą być już używane do tatuowania (makijażu permanentnego) w krajach UE.

{"register":{"columns":[]}}