W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Medycyna estetyczna a zabiegi, które może wykonywać kosmetolog lub kosmetyczka

Szeroki wachlarz usług ma dziś więcej wspólnego z medycyną estetyczną i dermatologią, niż tylko z zabiegami pielęgnacyjnymi i upiększaniem. Wśród oferowanych usług znajdziemy między innymi te z zakresu dermatologii, chemii kosmetycznej, ale też alergologii czy chirurgii plastycznej. Ich wykonanie wymaga nie tylko doświadczenia, ale i gruntownej wiedzy z zakresu anatomii, dermatologii czy farmakologii. Kwestia uprawnień do wykonywania inwazyjnych zabiegów z pogranicza kosmetologii i medycyny nie jest wprost uregulowana w przepisach prawa. Często zdarza się, że zabiegi medycyny estetycznej można wykonać okazyjnie (pod względem cenowym) u kosmetologów. W oparciu o obowiązujące przepisy, które nie regulują sprawy w sposób kompleksowy, kosmetolodzy posiadają wystarczające uprawnienia do wykonywania nieinwazyjnych zabiegów estetycznych. Jednak nie należy ich mylić z zabiegami z zakresu medycyny estetycznej.

 

Przyjmuje się, że inwazyjne zabiegi estetyczne to na przykład mezoterapia igłowa, wypełniacze, nici liftingujące, czy zabiegi z zakresu laseroterapii. Są one przedmiotem sporu kilku grup zawodowych. Większość z tych zabiegów to zabiegi iniekcyjne, oparte na przerwaniu ciągłości tkanki skórnej. Należy mieć również na uwadze, że stosowanie podczas zabiegów np. toksyn botulinowych czy kwasu hialuronowego wiąże się z użyciem produktu medycznego. Tego typu wyrób może poprzez iniekcje podawać wyłącznie lekarz. Dlatego też zabiegi medycyny estetycznej można wykonać legalnie u lekarza medycyny lub lekarza dentysty, ale u kosmetologa będzie to zabieg wykonany z naruszeniem prawa. Ani kosmetolodzy, ani kosmetyczki nie mają uprawnień do wykonywania świadczeń używając produktów medycznych. Powinny współpracować z lekarzami w zakresie zleconych im zabiegów. Stosowanie powyższych produktów może spowodować wystąpienie niepożądanych reakcji organizmu np.: wstrząs anafilaktyczny, atak padaczki, niedrożność naczyń, utratę widzenia z objawami udaru. Środki podawane przez osoby nieposiadające do tego uprawnień mogą skutkować niemożnością natychmiastowej interwencji w wypadku wystąpienia niepożądanych reakcji organizmu. W tym zakresie możemy zapoznać się ze stanowiskiem Nr 48/21/P-VIII Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 15 kwietnia 2021 r. w sprawie uprawnień do wykonywania procedur wchodzących w skład zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

{"register":{"columns":[]}}