W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narzędzia i urządzenia w salonie kosmetycznym

Najważniejszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę podczas wizyty w salonie kosmetycznym są narzędzia i urządzenia używane do wykonywania poszczególnych zabiegów. Ważne jest, aby były sprawne technicznie, czyste, zdezynfekowane, a jeżeli zachodzi taka konieczność poddane procesowi sterylizacji lub jeśli to możliwe jednorazowe.

 

Niedopuszczalne jest wykonywanie zabiegów brudnym i niesprawnym technicznie sprzętem.

 

 

Narzędzia mające kontakt ze skórą klienta mogą stanowić wektor dla bakterii i wirusów podczas wykonywania usług.

 

Z uwagi na to, że podczas usług i zabiegów wykonywanych w salonach kosmetycznych może dojść do naruszania ciągłości tkanek do wykonywania zabiegów personel powinien używać przede wszystkim narzędzi jednorazowych. Jeśli nie ma takiej możliwości to czystych i zdezynfekowanych, a jeśli zachodzi taka konieczność wysterylizowanych. Narzędzia wielokrotnego użycia, które nie uszkadzają skóry, ale mogą mieć kontakt z materiałem biologicznym (m.in. pilniczki, pistolet do przekłuwania uszu lub ciała, brodziki do manicure i pedicure, pasy do masażu, ścinacze do zrogowaciałego naskórka), po każdym kliencie powinny być poddane działaniu preparatu myjąco-dezynfekcyjnego. Aby zapobiec przenoszeniu infekcji i przeciąć drogi ich szerzenia, narzędzia wielokrotnego użycia, których stosowanie narusza lub może naruszyć ciągłość tkanek lub wiąże się z kontaktem z błoną śluzową (nożyczki, pęsety, cążki, radełka do skórek itp.), muszą być przed ponownym użyciem poddane zabiegom dezynfekcji i mycia, a następnie sterylizacji. Do sterylizacji takich narzędzi używa się autoklawu, który powinien posiadać certyfikat. Autoklaw jest to urządzenie wykorzystujące wysokie ciśnienie i temperaturę do sterylizacji narzędzi kosmetycznych, chirurgicznych czy dentystycznych.

 

Należy jednak pamiętać, że skuteczność sterylizacji uzależniona jest od poprzedzających ją procedur dezynfekcji i mycia. Niewłaściwie umyte narzędzia, nawet przy prawidłowo przyprowadzonej sterylizacji mogą nie być sterylne. Narzędzia sterylizuje się w opakowaniu papierowo-foliowym (torebka, rękaw), które stanowi barierę dla mikroorganizmów, umożliwia przenikanie czynnika sterylizującego oraz aseptyczne użycie narzędzi. Ważne jest właściwe oznakowanie sterylnego pakietu, które powinno zawierać daty: sterylizacji i ważności pakietu oraz dane identyfikujące osobę przeprowadzającą proces sterylizacji. Otwieranie sterylnych pakietów i wyjmowanie z nich narzędzi powinno odbywać się bezpośrednio przed wykonaniem usługi najlepiej w naszej obecności. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić narzędzia przygotowane do naszego zabiegu w otwartych pojemnikach niezabezpieczone przed wtórnym skażeniem. Nie bójmy się pytać, zwracajmy uwagę, aby kosmetyczka/kosmetolog otwierali sterylne pakiety narzędzi tuż przed wykonaniem usługi, w naszej obecności. Pytajmy również o datę ważności sterylnego pakietu narzędzi. Właściciele takich lokali muszą stanąć na wysokości zadania i zadbać o czystość gabinetów i sterylność przyrządów, których używają. Nie wolno oszczędzać na zdrowiu i bezpieczeństwie klientów. Pamiętajmy, że wizyta w salonie kosmetycznym ma być przyjemnością. Powinniśmy czuć się tam komfortowo.

{"register":{"columns":[]}}