W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu D – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Rezerwacja terminu wizyty jest możliwa wyłącznie online, za pośrednictwem systemu e-konsulat.

Ogólna informacja o aktualnych zasadach obsługi konsularnej dostępna jest TUTAJ.

Pamiętaj, że wniosek o wizę musisz złożyć nie później niż na dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem.

Jakie dokumenty musisz złożyć?

1.    Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy;
2.    Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:

a.    ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b.    nie starsze niż 6 miesięcy,
c.    zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.

3.    Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.  
4.    Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
5.    Ubezpieczenie zdrowotne, ważne na terytorium Unii Europejskiej na kwotę nie mniejszą niż 30 000 EUR. Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach jest umieszczona na stronie internetowej MSZ
6.    Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego legalne zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.

7. Potwierdzenie posiadania wystarczających środków finansowych: 

  • aktualne, wydane przez bank, zaświadczenie o stanie konta,
  • ważna karta kredytowa z zaświadczeniem o możliwych do wykorzystania środkach,
  • aktualne zaświadczenie z miejsca pracy o dochodach z ostatnich 3 miesięcy,
  • przedsiębiorcy i samozatrudnieni: wpis do rejestru działalności gospodarczej, zeznanie podatkowe,
  • emeryci: dowód pobierania emerytury,
  • studenci: zaświadczenie o dochodach własnych, zaświadczenie o przyznanym stypendium, zaświadczenia o dochodach rodziców / opiekunów prawnych oraz oświadczenie o pokryciu kosztów pobytu,
  • dowód posiadania innych dochodów: umowa najmu nieruchomości, oświadczenie o pokryciu kosztów pobytu przez członka rodziny, etc.,
  • rezerwacja biletu powrotnego.

8.    Dokument potwierdzający zakwaterowanie: oficjalne zaproszenie, vouchery hotelowe, rezerwacja hotelu, umowa najmu mieszkania, potwierdzenie zakwaterowania w domu studenckim, dowód posiadania wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów zakwaterowania podczas całego pobytu.                                                                                                                                                                                 

9.    Dokumenty potwierdzające cel i warunki planowanego pobytu na terytorium RP:

Działalność gospodarcza:

  • zaproszenie firmy lub organizacji do uczestnictwa w spotkaniach, targach, konferencjach lub wydarzeniach związanych z handlem, przemysłem lub pracą;
  • inne dokumenty dowodzące istnienia relacji handlowych lub zawodowych;
  • dokumenty potwierdzające działalność handlową firmy (dowody wcześniejszych transakcji, zaświadczenie z rejestru handlowego, etc.);
  • zaświadczenie dot. celu podróży wystawione przez firmę z pieczęcią i podpisem osoby upoważnionej (np.: w celu prowadzenia negocjacji, podpisania umowy, etc.).

Podróże w celu podjęcia studiów lub szkolenia:

  • zaświadczenie o przyjęciu na studia wydane w odpowiedniej formie przez uczelnię w Polsce;
  • zaświadczenie o uiszczeniu opłaty za studia;
  • zaświadczenie o przyznaniu stypendium;
  • wykupiony bilet powrotny lub wystarczające środki finansowe na jego zakup (min. 2.500 PLN);
  • wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania w Polsce (min. 776 PLN / miesiąc pobytu + zakwaterowanie na cały okres pobytu: opłacone z góry lub rezerwacja i dowód posiadania wystarczających środków finasowych na jej opłacenie).

Leczenie:

  • zaświadczenie lekarza wskazanego przez konsulat i / lub zakładu leczenia w Argentynie lub w Polsce, potwierdzające konieczność poddania się konkretnemu leczeniu w Polsce;
  • oficjalne zaświadczenie zakładu leczenia w Polsce potwierdzające przyjęcie pacjenta na leczenie;
  • dowód posiadania środków finansowych niezbędnych do opłacenia kosztów leczenia i kosztów związanych lub dowód opłacenia tych kosztów.

Praca:

  • oryginał zezwolenia na pracę wydanego przez właściwy urząd wojewódzki w Polsce – ten dokument należy uzyskać od przyszłego pracodawcy w Polsce
  • kopia lub projekt umowy o pracę.

Odwiedziny:

  • oryginał zaproszenia zarejestrowanego we właściwym urzędzie wojewódzkim w Polsce.

Pobyt w ramach programu "Zwiedzaj i pracuj":

  • paszport ważny minimum 90 dni po planowanym wyjeździe z Polski i wydany nie wcześniej niż 10 lat przed złożeniem wniosku o wizę;
  • wykupiony bilet powrotny lub wystarczające środki finansowe na jego zakup (min. 2.500 PLN);
  • wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania w Polsce (min. 776 PLN / miesiąc pobytu + zakwaterowanie na cały okres pobytu: opłacone z góry lub rezerwacja i dowód posiadania wystarczających środków finasowych na jej opłacenie);
  • aktualne zaświadczenie o niekaralności;
  • ubezpieczenie zdrowotne, ważne na terytorium Unii Europejskiej na kwotę nie mniejszą niż 30 000 EUR. Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach jest umieszczona na stronie internetowej MSZ

UWAGA: o wizę ubiegać się mogą osoby w wieku od 18 do 30 lat włącznie, które nigdy wcześniej nie uczestniczyły w programie "Zwiedzaj i pracuj". Zapoznaj się uważnie z tekstem Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Argentyńskiej w sprawie programu "Zwiedzaj i pracuj".

Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:

  • Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  • Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
  • Akt urodzenia – oryginał i kopia.

Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może poprosić o dodatkową dokumentację.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Wizy typu D pozwalają na przebywanie w innych krajach strefy Schengen przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Oznacza to, że możesz przebywać legalnie w strefie Schengen, wyłącznie jeśli w okresie ostatnich 180 dni Twój pobyt w krajach strefy nie przekroczył 90 dni.  
  • Wiza typu D może zostać wydana z maksymalnie rocznym okresem ważności.
  • Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję zawsze podejmuje Straż Graniczna.
Ile zapłacisz?

Opłata za rozpatrzenie wniosku wynosi 89 USD.

Akceptowane formy płatności: gotówka, wyłącznie banknoty USD. UWAGA: Nie przyjmujemy banknotów zniszczonych ani zużytych. Od 1 grudnia 2019 r. nie przyjmujemy banknotów starych serii, wprowadzonych do obiegu przed 1996 r.

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

Jaki jest termin realizacji?

Decyzja o wydaniu wizy wydawana jest w ciągu 15 dni roboczych licząc od dnia dokonania opłaty. W razie konieczności szczegółowego sprawdzenia dokumentów rozpatrzenie wniosku może zostać przedłużone do 30 dni. W pilnych i uzasadnionych przypadkach decyzja może być podjęta w ciągu trzech dni roboczych.

Jak odbierzesz dokumenty?

Po wydaniu decyzji wizowej poinformujemy Cię o tym i wyznaczymy termin odbioru dokumentów.

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.

Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 89 USD.

Wnioski o ponowne rozpatrzenie aplikacji przyjmowane są bez konieczności wcześniejszego umówienia terminu wizyty, w piątki od 9:30 do 11:30. Konsulat nie obsługuje interesantów w dni wolne od pracy w Polsce i w Argentynie. 

Najczęściej zadawane pytania

Chcę pojechać do Polski, jaką wizę potrzebuję?

Jeśli jesteś obywatelem Argentyny, Urugwaju lub Paragwaju i zamierzasz przebywać w Polsce turystycznie i krócej niż 90 dni – nie potrzebujesz wizy. Polska należy do strefy Schengen. Obywatele Argentyny, Urugwaju i Paragwaju mogą przebywać na terytorium Państw Członkowskich bez wizy do 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Do dozwolonego okresu pobytu bezwizowego nie wlicza się okresu pobytu na terytorium Państw Członkowskich na podstawie wizy krajowej (długoterminowej) lub karty pobytu wydanych przez jedno z państw Członkowskich.

Jeśli jesteś obywatelem Argentyny, Urugwaju lub Paragwaju i zamierzasz przebywać w Polsce dłużej niż 90 dni – powinieneś złożyć wniosek o wydanie wizy krajowej (typu D). Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania, w przypadku osób zamieszkałych w Argentynie, Urugwaju i Paragwaju – jest to Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Buenos Aires.

Jeśli jesteś obywatelem innego kraju nienależącego do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego i mieszkasz w Argentynie, Urugwaju lub Paragwaju – sprawdź TUTAJ czy potrzebujesz wizę na pobyty do 90 dni. Jeśli zamierzasz przebywać w Polsce dłużej niż 90 dni, powinieneś złożyć wniosek o wydanie wizy krajowej (typu D).

Przebywam już w Polsce w ruchu bezwizowym i chciałbym tu zostać dłużej niż 90 dni. Co powinienem zrobić?

Jeśli jesteś obywatelem Argentyny lub Urugwaju – możesz jednokrotnie przedłużyć swój pobyt w Polsce (ale nie w innych krajach strefy Schengen) o kolejne 90 dni (do 180 dni), bez konieczności uzyskania wizy. Powinieneś złożyć osobiście odpowiedni wniosek we właściwym urzędzie wojewódzkim, najpóźniej w ostatnim dniu twojego legalnego poytu w Polsce. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie. W przypadku uzyskania przedłużenia, po zakończeniu drugiego okresu 90-dni, będziesz musiał wyjechać z Polski bezpośrednio poza strefę Schengen (tj. bez możliwości tranzytu przez lub międzylądowania w jakimkolwiek innym państwie należącym do strefy Schengen), ponieważ przedłużenie dozwolonego okresu pobytu dotyczy wyłącznie terytorium RP i nie obowiązuje na terytorium innych Państw Członkowskich.

Jeśli jesteś obywatelem Paragwaju – możesz tylko wystąpić z wnioskiem o legalizację pobytu w związku z pracą, nauką, etc. w odpowiednim urzędzie wojewódzkim lub wyjechać z Polski i uzyskać odpowiednią wizę we właściwym polskim urzędzie konsularnym za granicą.  

O czym muszę pamiętać przed podróżą?

Zgoda na wjazd na terytorium Schengen należy do wyłącznej kompetencji służb granicznych państwa, w którym przekraczasz granicę Schengen. Posiadanie odpowiedniej wizy nie jest gwarancją zgody na wjazd na terytorium Schengen.

Obywatele państw trzecich podróżujący do strefy Schengen muszą w każdym wypadku – niezależnie czy podróżują w ramach ruchu bezwizowego czy na podstawie wizy – legitymować się:

  • paszportem ważnym minimum 3 miesiące po dacie planowanego wyjazdu ze strefy Schengen;
  • odpowiednią wizą, jeśli jest wymagana;
  • w przypadku tranzytu: zgodą na wjazd lub pobyt w innym państwie, jeśli jest wymagana;
  • dokumentami obrazującymi cel i warunki planowanego pobytu (np.: rezerwacje hotelu, zaproszenie, zaświadczenie o przyjęciu na studia, etc.);
  • podróżnym ubezpieczeniem zdrowotnym ważnym przez cały okres planowanego pobytu i na terytorium wszystkich Państw Członkowskich, z gwarancją w wysokości min. 30000 euro;
  • odpowiednimi środkami finansowymi na cały okres pobytu oraz na powrót do państwa pochodzenia.
INFORMACJA O ZASADACH UBIEGANIA SIĘ O ZWROT OPŁAT ZA STUDIA W PRZYPADKU NIEUZYSKANIA WIZY POZWALAJĄCEJ NA WJAZD DO POLSKI W CELU PODJĘCIA LUB KONTYNUACJI STUDIÓW

Warunki pobierania opłat za usługi edukacyjne przez uczelnie publiczne określa ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a w przypadku uczelni niepublicznych wynikają one z wewnętrznych regulaminów tych uczelni.

Studenci przyjęci na studia zawierają z uczelniami umowy, których zapisy zawierają szczegółowe warunki związane z procesem przyjęcia na studia, przebiegiem studiów, w tym postanowienia dotyczące wysokości opłat oraz zasady zwrotu uiszczonych opłat. Kandydaci na studia powinni szczegółowo zapoznać się z tymi dokumentami, a zwłaszcza z zapisami dotyczącymi zasad uzyskiwania zwrotu wniesionych opłat za studia.

Kwestie dotyczące zwrotu opłat są rozwiązywane bezpośrednio między studentami a uczelniami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ambasady RP, jak również Konsulaty RP nie pośredniczą w kontaktach pomiędzy studentem a uczelnią, ani nie dysponują narzędziami prawnymi pozwalającymi na uzyskanie przez cudzoziemca, który otrzymał odmowę wydania wizy studenckiej zwrotu uiszczonych przez niego opłat za studia.

Jeżeli uczelnia nie wywiązuje się z postanowień umowy zawartej ze studentem, w szczególności nie dokonała zwrotu opłaty w przypadku, gdy umowa tak przewidywała, roszczeń w sprawach opłat studenckich można dochodzić wyłącznie na drodze cywilnoprawnej.

Materiały

Program "Zwiedzaj i pracuj"
program​_zwiedzaj​_i​_pracuj.pdf 0.27MB
{"register":{"columns":[]}}