W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Udzielenie zapomogi

Obywatele polscy i osoby polskiego pochodzenia, którzy łącznie spełniają poniższe warunki:

 

  1. zamieszkują lub przebywają w okręgu konsularnym,
  2. znaleźli się w niedostatku,
  3. nie mogą otrzymać pomocy z innych źródeł (np. od krewnych, znajomych, ubezpieczyciela, pracodawcy etc.),

mogą, w uzasadnionych przypadkach, otrzymać zapomogę na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, np. zakup żywności, niezbędnych lekarstw, odzieży, pomocy szkolnych czy opłacenie kosztów niezbędnej opieki.

Ponadto, do zapomogi, jako formy pomocy konsularnej, stosuje się także ogólne zasady udzielania tej pomocy, czyli udziela się jej tylko:

 

  1. w niezbędnym zakresie,
  2. z zastosowaniem środków koniecznych do ochrony istotnych praw i interesów obywatela polskiego.

 

Wniosek o udzielenie zapomogi złożysz w urzędzie konsularnym RP w okręgu konsularnym, w którym przebywasz lub masz miejsce zamieszkania.

W celu umówienia wizyty należy skontaktować się z Wydziałem Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Erywaniu telefonicznie: (+374 10) 54 24 97 lub mailowo erywan.amb.wk@msz.gov.pl

Składając wniosek o zapomogę musisz udokumentować wymienione wyżej okoliczności, tj. zamieszkanie lub pobyt w okręgu konsularnym, niedostatek w którym się znalazłeś oraz niemożność otrzymania pomocy z innych źródeł.

Zapomoga udzielana jest w gotówce, za pokwitowaniem, lub poprzez zakup potrzebnych materiałów.

Udzielenie lub odmowa udzielenia zapomogi ma charakter odformalizowany i jest pozostawione uznaniu konsula – nie jest wydawana decyzja, ani postanowienie, w związku z czym od rozstrzygnięcia konsula nie przysługuje odwołanie, wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy i skarga do sądu.

Pamiętaj, że:

 

  • zapomogi nie udziela się na powrót do Polski. W tym celu, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, konsul może udzielić obywatelowi RP pomocy finansowej niezbędnej na powrót do Polski najtańszym środkiem transportu, o ile zobowiąże się pisemnie do zwrotu pomocy po powrocie;
  • do Armenii można bez problemu przesłać pieniądze drogą bankową. W kraju działają też firmy świadczące płatne usługi transferu pieniędzy za granicę, które praktycznie natychmiast po potwierdzeniu operacji wypłacają równowartość kwoty wpłaconej w Polsce;
  • w uzasadnionych przypadkach, jeżeli nie ma innych możliwości przekazania pieniędzy, konsul może wypłacić Ci kwotę, która zostanie wcześniej wpłacona przez krewnych, znajomych lub inne podmioty na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych albo Ambasady RP w Erywaniu.
{"register":{"columns":[]}}