W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dla redaktorów stron podmiotowych BIP

Kobieta pracująca na laptopie.

Jakie obowiązki ma redaktor strony podmiotowej BIP?

Ponieważ jesteś albo zostaniesz redaktorem strony BIP swojego podmiotu, powinnaś/powinieneś wiedzieć, jakie masz w związku tym obowiązki i które z nich możesz zrealizować za pomocą Strony Głównej BIP.

O obowiązkach podmiotów prowadzących strony BIP możesz przeczytać w Ustawie o dostępie do informacji publicznej oraz Rozporządzeniu w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej.

Rozdział czwarty Rozporządzenia określa, jakie informacje należy zamieścić na Stronie Głównej BIP. Katalog podmiotów określony w art. 4 ust. 1 i 2 Ustawy o dostępie do informacji publicznej jest katalogiem otwartym. Oznacza to, że nie można stworzyć spisu wszystkich podmiotów zobowiązanych do prowadzenia stron BIP. Na Stronie Głównej BIP zamieszczone są jedynie informacje o podmiotach, które zgłosiły fakt prowadzenia własnej strony podmiotowej BIP.

Jestem redaktorem strony podmiotowej BIP  jakie informacje powinienem wprowadzić na Stronie Głównej BIP?

 • nazwę podmiotu,
 • adres siedziby podmiotu,
 • telefon kontaktowy, e-mail, faks (jeśli podmiot posiada),
 • adres strony www BIP,
 • numer NIP (jeśli podmiot posiada numer NIP),
 • numer REGON (jeśli podmiot posiada numeru REGON),
 • logotyp - jeśli podmiot ma swoje logo (wymagany format to: .jpg, .png, .svg.),
 • obszar działalności podmiotu,
 • dane redaktora.

Informacje możesz zamieścić poprzez formularz dodania podmiotu. Możesz też zaktualizować dane podmiotu lub przesunąć je do archiwum. Sprawdź, jak to zrobić. 

Do budowy i utrzymania Strony Głównej BIP zobligowany jest minister właściwy ds. informatyzacji.

Strony Biuletynu Informacji Publicznej powinny:

 • spełniać minimalne wymagania dla systemów teleinformatycznych określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (link do aktu prawnego znajduje się an końcu artykułu);
 • być zaprojektowane w sposób umożliwiający ich modyfikację, uwzględniając technologiczny rozwój systemu teleinformatycznego, w którym działa BIP.

Treści zgromadzone na stronach BIP:

 • są udostępniane w jakości nie pozostawiającej wątpliwości co do ich zawartości,
 • nie są zabezpieczone przed drukowaniem i kopiowaniem.

Informacje publiczne udostępniane w BIP nie mogą zawierać niewyjaśnionych skrótów, z wyjątkiem skrótów powszechnie przyjętych i zrozumiałych.
 

 

Materiały

Pobierz: "Instrukcja redaktora Strony Głównej BIP - gov.pl/bip"
INSTRUKCJA​_REDAKTOR​_BIP​_06.pdf 2.07MB
Upoważnienie - dot. osób, które chcą być redaktorami, a zarazem są PRACOWNIKAMI podmiotu. W tym celu kierownik ich podmiotu składa swój podpis pod upoważnieniem
upoważnienie.docx 0.01MB
Oświadczenie - dot. osób, które chcą być redaktorami, a zarazem są KIEROWNIKAMI swojego podmiotu.
oświadczenie.docx 0.01MB
{"register":{"columns":[]}}