W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co oznacza raport z rządowego audytu dostępności cyfrowej i co z nim zrobić?

Co roku badamy dostępność cyfrową wybranych stron internetowych podmiotów publicznych. Jeśli dotarł do Ciebie taki raport, oznacza to, że Twoja strona została wybrana do badania w danym roku.

Czemu służą te audyty?

Od 23 września 2020r. każda strona internetowa podmiotu publicznego musi być dostępna cyfrowo, czyli przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami. Od 23 czerwca 2021r. ten sam obowiązek dotyczy również aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Wynika to z Dyrektywy Europejskiej i wdrażającej ją w Polsce Ustawy o dostępności cyfrowej (pdf).

Od 2020 r. co roku sprawdzamy stan dostępności cyfrowej wybranych publicznych stron internetowych. W 2021r. zaczniemy także badanie aplikacji mobilnych. Jest to element monitoringu wykonywanego we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Jakie są rodzaje audytów?

Wykonujemy dwa rodzaje audytów dostępności cyfrowej – uproszczone i szczegółowe.

Uproszczone badania robimy automatycznie i nie wysyłamy ich wyników do podmiotów publicznych. Badania te służą ogólnej ocenie statystycznej dużej liczby stron i testują tylko wybrane wymagania dostępności cyfrowej. Przygotowaliśmy zbiorczy raport z monitoringu uproszczonego za 2020r

Audyty szczegółowe wykonują eksperci wspólnie z użytkownikami z niepełnosprawnościami. Raporty z tych badań wysyłamy do właścicieli stron internetowych. Raport z takiego audytu określa stan zgodności Twojej strony internetowej z ustawą o dostępności cyfrowej. Opisuje także rodzaje znalezionych błędów oraz przykłady ich występowania.

Dlaczego zbadaliśmy Twoją stronę?

Twoja strona znajduje się w wykazie stron internetowych podmiotów publicznych. To z tego wykazu wybieramy co roku określoną liczbę stron do badania. Unijna metodologia monitoringu określa ile i jakiego rodzaju stron internetowych badamy w danym roku.

Co możesz zrobić z raportem z audytu szczegółowego?

Wykorzystaj wnioski raportu do zaplanowania działań naprawczych. Zwróć uwagę, że znalezione błędy podzielone są na kategorie ważności. W pierwszej kolejność zajmij się problemami krytycznymi i istotnymi. Mogą one bowiem całkowicie wykluczać część użytkowników z możliwości obsługi Twojej strony internetowej.

Sprawdź deklarację dostępności. Upewnij się czy stan zgodności z ustawą o dostępności cyfrowej jest taki sam w raporcie i w obecnej deklaracji dostępności Twojej strony. Jeżeli ta strona nie ma jeszcze obowiązkowej deklaracji dostępności, wykorzystaj raport do jej opracowania. Pomoże Ci w tym nasz poradnik poświęcony tworzeniu takiej deklaracji.


Masz pytania dotyczące raportu z rządowego audytu dostępności cyfrowej? Skontaktuj się z nami!

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.10.2021 08:56 Jakub Dębski
Pierwsza publikacja:
28.07.2021 15:54 Jakub Dębski
{"register":{"columns":[]}}