W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

17 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy.

17.06.2022

Celem, ustanowionych przez Organizację Narodów Zjednoczonych obchodów, jest zwrócenie uwagi na wynikające z tych zjawisk problemy ale przede wszystkim poszukiwanie rozwiązań i możliwych sposobów zapobiegania. Tematem tegorocznego Dnia Walki z Pustynnieniem i Suszą jest "Rising up from drought together" .

Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy

Powszechnie pustynnienie kojarzymy z krajami afrykańskiego Sahelu, Australią czy  wschodnią Azją. Jednak, na skutek zachodzących zmian klimatu, coraz więcej obszarów w Europie  doświadcza długotrwałych okresów suszy. W Polsce za tereny silnie zagrożone suszą uznaje się Wielkopolskę, Kujawy, Nizinę Śląską, Wyżynę Małopolską i Lubelską, Wysoczyznę Łódzką, Mazowsze i Podlasie. Główną przyczyną tego zjawiska jest zmiana struktury opadów. Coraz krótsze są też okresy zalegania śniegu zimą. Za to częściej doświadczamy w Polsce gwałtownych opadów (tzw. deszcze nawalne), gdy w ciągu doby spada ilość wody odpowiadająca wieloletniej normie miesięcznej. Pomiędzy nimi, zazwyczaj w sezonie wiosennym i letnim, następują dłuższe okresy bez opadów. Wszystko to powoduje, że zasoby wodne w Polsce nie odbudowują się w sposób wystarczający. Choć daleko nam jeszcze do rozwoju prawdziwych obszarów pustynnych, to sytuacja jest już na tyle poważna, że coraz większe obszary kraju mogą ulegać stepowieniu. Zjawisko to jest szczególnie groźne dla rolnictwa i leśnictwa, powoduje bowiem ogromne straty w uprawach i drzewostanach, co w dłuższym okresie może doprowadzić do utraty miejsc pracy.

Dlatego konieczne jest gromadzenie wody opadowej w miejscu, gdzie spadła. Służy temu m.in. odtwarzanie terenów podmokłych, zalesianie oraz przywracanie zatrzymujących wilgoć zadrzewień śródpolnych. Ochrona i odtwarzanie parków i terenów zielonych czy zakładanie łąk kwietnych za obszarach zurbanizowanych. Ponowne nawodnienie obszarów zdegradowanych przez suszę pomaga w odbudowie różnorodności biologicznej i stabilizuje zmiany klimatyczne. W aspekcie ekonomicznym tworzy miejsca pracy, podnosi dochody z rolnictwa i zwiększa bezpieczeństwo żywnościowe.

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska zwracamy uwagę na znaczenie edukacji w walce z przeciwdziałaniem skutkom suszy.  Podejmujemy działania edukacyjne i informacyjne skierowane nie tylko do dzieci i młodzieży,  ale także  dorosłych - lokalnych samorządów i społeczności. Zapraszamy do zapoznania się warsztatami pt. „Dzień o suszy i retencji” https://www.youtube.com/watch?v=UDrhG9vyzPU

 

Polecane materiały:

  1. www.un.org/en/events/desertificationday/
  2. https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/2739-17-czerwca-swiatowy-dzien-walki-z-pustynnieniem-i-susza
  3. https://www.gov.pl/web/gdos/aktualnosci4
{"register":{"columns":[]}}