W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Georóżnorodność – trudne słowo o dużym znaczeniu

14 listopada w warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbyło się wydarzenie „Georóżnorodność – trudne słowo o dużym znaczeniu” i towarzyszący mu wykład, warsztaty fotograficzne oraz quiz. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się więcej o georóżnorodności, zgłębić tajniki fotografowania natury, a dodatkowo wygrać atrakcyjne nagrody

5

 

6 października br. po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Georóżnorodności, który został ustanowiony m.in. z inicjatywy Polski. W nawiązaniu do niego i w celu podniesienia świadomości tego zagadnienia 14 listopada odbył się wykład Pani mgr inż. Moniki Krzeczyńskiej z Muzeum Geologicznego PIG-PIB pt. „Georóżnorodność – trudne słowo o dużym znaczeniu”.

Wystąpienie dotyczyło geologii w naszym kraju – przedstawione zostały najbardziej sztandarowe miejsca, obiekty i krajobrazy. Poruszony został również temat wpływu budowy geologicznej na inne aspekty środowiska, w tym na życie ludzkie.

Wystąpienie ekspertki uzupełniła solidna dawka wiedzy dotyczącej fotografowania krajobrazu.

Warsztaty koncentrowały się na krajobrazie i jego elementach jako jednym z ulubionych tematów fotograficznych, który dominował w konkursie fotograficznym Ministerstwa „Geologia w obiektywie 2022”.

W jaki sposób komponować fotografie krajobrazu, by były ciekawe, atrakcyjne? By przyciągały uwagę ludzi? Poznaliśmy kilkanaście sposobów na to, jak prostymi metodami uatrakcyjnić zdjęcia – nie chodzi o obróbkę, ale o sposoby kadrowania zdjęć. Zobaczyliśmy kilka przykładów które dają różne odczucia – linie, kształty, barwy, kontrasty – to wszystko, co składa się na formę zdjęć i oddziałuje mocno na nasze emocje.

W jaki sposób na dwuwymiarowym zdjęciu pokazać świat, który jest trójwymiarowy?

Jaka pogoda szczególnie sprzyja fotografowaniu krajobrazów? Co zrobić, jeśli pogoda nie sprzyja, a jesteśmy właśnie w pięknym miejscu i chcemy je ciekawie przedstawić?

Czy fotografia krajobrazu musi być zawsze odtwórcza? Czy naśladowanie naturalnego piękna jest piękne? Czy można zamiast ODTWARZANIA tego co widzimy TWORZYĆ to, co chcemy pokazać?

Na te i inne pytania odpowiedziała podczas wydarzenia Pani Taida Tarabuła - fotografka i wykładowczyni akademicka.

Na koniec Uczestnicy mogli wziąć udział w quizie i sprawdzić swoją wiedzę zdobytą w trakcie wydarzenia oraz wygrać nagrody.

Transmisja wydarzenia odbyła się na profilu MKiŚ na Facebooku 14 listopada br. o godz. 12.40.

 

12:40   Rozpoczęcie wydarzenia online Pan Piotr Dziadzio - Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

12:45   "Georóżorodność – trudne słowo o dużym znaczeniu" Pani mgr inż. Monika Krzeczyńska, pracownik Muzeum Geologicznego PIG-PIB

13:25   "Magia Krajobrazu" warsztaty fotograficzne – Pani Taida Tarabuła – fotograf i nauczyciel akademicki

13:40   Quiz z nagrodami dla uczestników online

14:00   Zakończenie

 

Taida Tarabuła – fotografka i  nauczycielka, z wykształcenia doktor leśnictwa. Pracuje jako nauczyciel akademicki na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie, gdzie wykłada Ekologię ekosystemów i Ochronę środowiska oraz Fotografię. Od kilkunastu lat prowadzi  też własną szkołę fotografii Taida.pl. Od 2006 r. należy do Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), współpracuje z Agencją Polskich Fotografów FORUM. Pasjonuje się różnymi rodzajami fotografii – od fotografii przyrody i krajobrazu, poprzez fotografię psów, street photo, fotografię podróżniczą, dokumentalną, po fotografię  eksperymentalną i kreacyjną.

plakat wydarzenia

 

{"register":{"columns":[]}}