W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień przewodników i ratowników górskich

10.08.2022

Choć ich święto wypada 10 sierpnia, sami zainteresowani świętować będą dopiero późną jesienią, gdy ruch w górach na chwilę osłabnie. Póki co trwają wakacje, sezon turystyczny w pełni, tak więc jedni i drudzy ręce mają pełne roboty. W Polsce działa siedem grup Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, do których należy łącznie ponad 130 zawodowych ratowników oraz 850 ochotników. Kolejnych 300 ratowników służy w najwyższych polskich górach, w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym (TOPR). Pomagają turystom, a gdy trzeba spieszą z pomocą, niejednokrotnie narażając własne życie i zdrowie.

PHOTO: ALBIN MARCINIAK / EAST NEWS Smiglowiec TOPR w akcji ratunkowej w rejonie Doliny Gasienicowej w ostatni dzien lata i pierwszy jesienny. Jesien w Tatrach 2020, n/z wypadek smiertelny pod Swinicka Przelecza

Jak więc przygotować do się wyjścia w góry? Czego tam nie robić by nie zaszkodzić sobie i nie narażać innych na niebezpieczeństwo?

Po pierwsze mierzmy siły na zamiary. Jeśli nasza kondycja i górskie doświadczenie pozostawiają wiele do życzenia nie porywajmy się na ambitne przejścia. Przed wyjściem starannie zaplanujmy wycieczkę określając przede wszystkim trasę, jaką chcemy pokonać i czas jaki będzie na to potrzebny. Zawsze  należy uwzględnić pewną nadwyżkę i uwzględnić przerwy na odpoczynek i posiłek. Musimy też wiedzieć, o której zachodzi słońce i zapada zmrok. Wycieczkę należy zaplanować tak, aby  opuścić szlak przed nastaniem ciemności. Wielu interwencji ratowników można byłoby uniknąć, gdyby nieodpowiedzialni turyści wyruszyli na szlak odpowiednio wcześnie!

Przed wyruszeniem na szlak, powinniśmy też wiedzieć, czego możemy się na nim spodziewać (np. bardzo stromych podejść, oblodzenia, głębokiego śniegu czy błota). Zależnie od panujących warunków zabierzmy ze sobą odpowiednie wyposażenie (np. kijki czy raki) lub zmieńmy plan wycieczki. Musimy pamiętać o tym, że w wyższych partiach gór panują inne warunki atmosferyczne niż na dole. Nawet jeśli na dole jest pogodnie i ciepło, w górze może wciąż zalegać śnieg i lód, może być mgła lub wiać silny wiatr. Dlatego zawsze przed wyjściem w góry trzeba sprawdzić prognozę pogody i aktualne informacje o sytuacji na szlakach, udzielane przez GOPR i TOPR.

Nie zapominajmy o właściwym ubraniu i obuwiu. Strój w góry musi zapewnić wysoki komfort oraz ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Podstawa to oczywiście  właściwe buty. Ważna jest odpowiednia podeszwa, która powinna zapewniać bezpieczny kontakt z podłożem i dobrą przyczepność. Adidasy, sandały, klapki czy buty na obcasie zostawmy na kwaterze! Pamiętajmy też, że jedynym odpowiednim bagażem w góry jest plecak, który równomiernie obciąża ciało, pozostawia swobodę ruchu rękom i pozwala wygodnie i bezpiecznie przemieszczać się po szlaku. Ubiór na górską wyprawę trzeba oczywiście dostosować do aktualnej pory roku. Pamiętajmy jednak, że pogoda w górach jest zmienna i może nas tam złapać nagła ulewa lub porywisty wiatr. Dlatego kurtka musi znaleźć się w każdym plecaku, nawet latem. Należy też zabrać ze sobą czapkę, która zależnie od pogody ochroni nas od chłodu lub słońca. Dobrze też jest mieć ze sobą niewielką apteczkę. Podstawowe wyposażenie to bandaż, plastry na otarcia i drobne skaleczenia, środki przeciwbólowe, środek do dezynfekcji oraz folia NRC (koc ratunkowy). Nie zajmują wiele miejsca w plecaku, a mogą okazać się nieocenioną pomocą dla nas samych lub innych.

Wychodząc w góry zabierzmy naładowany telefon komórkowy, nie zapomnijmy zapisać w pamięci urządzenia telefonów 985 lub 601 100 300 do służb ratowniczych, a najlepiej zainstalujmy aplikację RATUNEK, dzięki której GOPR czy TOPR będzie znał naszą aktualną pozycję.

{"register":{"columns":[]}}