W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzika przyroda na wyciągnięcie ręki

03.03.2024

Różnorodność polskiej przyrody zachwyca cały świat. W naszych lasach można spotkać majestatyczne jelenie i łosie, prawdziwie dzikiego kota - rysia, lisy, czy żubry, a nawet ptaki szponiaste takie jak sowy i orły oraz wiele innych pięknych gatunków roślin i zwierząt. Dzika przyroda jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wyjść z domu i spotkać się z nią w lesie, nad rzeką, na łące lub choćby w miejskim parku.

Krokus wiosenny (Crocus vernus (L.) Hill), fot. Lidia Przewoźnik, Karkonoski Park Narodowy

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody, który obchodzimy 3 marca, to dobra okazja by poświęcić czas na bycie w przyrodzie, przyjrzeć się jej uważnie, zwrócić uwagę na jej różnorodność, a przy okazji zastanowić się, ile dla nas znaczy.

To dobry moment, bo przyroda właśnie budzi się do życia. W koronach drzew rozbrzmiewa muzyka. Ptaki szykują się do wiosny. Samce bogatki (sikora bogatka) rozpoczynają swoje śpiewy w celu poszukiwania partnerki. Coraz częściej można usłyszeć charakterystyczne pohukiwanie – to puszczyki i włochatki (sowy) rozpoczynają śpiewy godowe.

Czas spędzony na łonie natury to możliwość skupienia wzroku na detalu i odpoczynek dla oka wystawionego na działanie tysięcy bodźców. To czas, w którym możemy uważnie wejrzeć w otaczający nas mikro i makrokosmos, ale także usłyszeć swój, na co dzień „słabo słyszalny i prawie nieartykułowany", głos wewnętrzny. To szczególnie ważne dziś, w dobie zmian klimatycznych i zaniku różnorodności biologicznej, gdy większość z nas, na skutek rozwoju cywilizacji, zatraciła bliski kontakt z naturą.

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, aby uczcić światowe dziedzictwo dzikiej fauny i flory oraz uświadomić jego wartość przyrodniczą, naukową, edukacyjną, kulturową, estetyczną i rekreacyjną.

Data jest nieprzypadkowa - 3 marca 1973 roku przyjęto tekst Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Konwencja Waszyngtońska (CITES)[1] zapewnia zrównoważone pozyskanie dzikiej fauny i flory oraz przyczynia się do ograniczania międzynarodowego handlu jej okazami do poziomu niezagrażającego przetrwaniu gatunków.

Czas spędzony w lesie czy na łące nie jest czasem zmarnowanym, zwłaszcza jeśli odważymy się na prawdziwe bycie w naturze, a nie tylko w jej otoczeniu. Namówcie do tego swoje dzieci, żony, mężów i przyjaciół. Wyjdźcie z domu na spotkanie z otaczającą Was przyrodą. Korzystajcie z jej zasobów i chrońcie ją przed niszczącym wpływem działalności człowieka.

 


[1] Więcej informacji o Konwencji Waszyngtońskiej (CITES): https://www.gov.pl/web/klimat/konwencja-waszyngtonska-cites .

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}