W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak urządzić oczko wodne, aby wspierało bioróżnorodność w naszym otoczeniu?

31.08.2023

Oczka wodne i inne tego typu niewielkie zbiorniki wodne prezentują się bardzo estetycznie i istotnie wpływają na harmonię i aranżację ogrodu czy parku. Tafla wody odbijająca kolory sprawia, że okoliczne rośliny prezentują się jeszcze lepiej – i to o każdej porze roku. W szerszej perspektywie oczka wodne mogą pełnić jednak znacznie ważniejsze funkcje, niż tylko efektowny wygląd. Nawet mały zbiornik wodny wpływa zarówno na mikroklimat najbliższego otoczenia, jak i na zachowanie bioróżnorodności.

Small pond as part of landscaping with aquatic plants and water lilies surrounded by lush vegetation near wooden board walkway

Jak oczko wodne wspiera różnorodność biologiczną?

To zależy głównie od tego, w jaki sposób zbiornik zostanie zagospodarowany. Niektórzy właściciele ogrodów zakładają oczka wodne, w których możliwa jest hodowla określonych gatunków ryb, zazwyczaj ryb ozdobnych. I to pod ich kątem montowane są dodatkowe filtry wody, kształtowane jest dno oczka, jego głębokość itd.

Ogrodowe i parkowe oczka wodne oraz inne zbiorniki mogą przysłużyć się również krajowym gatunkom dziko żyjących zwierząt. Przykładem może być choćby to, że stają się miejscem występowania żab. Aby tak było, należy zadbać o właściwy dobór gatunków roślin, czy też o odpowiednią konstrukcję zbiornika, która umożliwi łatwy dostęp do wody i zapewni zwierzętom wiele kryjówek. Z racji tego, że żaby żywią się głównie owadami, ich obecność w przydomowym ogrodzie może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie uciążliwej populacji komarów czy much. Podobną rolę spełniają ważki - jeden dorosły osobnik zjada w ciągu doby 35-40 komarów, a do tego są one owadami bardzo barwnymi.

Z oczka wodnego, jako z wodopoju, mogą też skorzystać ptaki. Każde źródło wody, szczególnie latem w miastach, jest dla nich bardzo cenne. Dodatkowo jeśli w pobliżu zostaną zamontowane budki lęgowe, możliwe, że niektóre gatunki zdecydują się na przeprowadzenie lęgów w naszym sąsiedztwie. Obecność ptaków w ogrodzie jest nie tylko urozmaiceniem przydomowego krajobrazu, ale również sposobem na ograniczenie liczby niepożądanych czy uciążliwych owadów.

Warto dodać, że natura rządzi się swoimi prawami. Wszelkie niezagospodarowane przestrzenie zostaną przez nią zajęte w spontaniczny sposób – może dotyczyć to „nowych lokatorów” w oczku wodnym lub jego okolicy czy roślinności. Jeśli na to pozwolimy, może się okazać, że nasze oczko wodne stanie się małą ostoją różnorodności biologicznej.

Zbiorniki i ogrody wodne w miastach

Ogrody wodne i inne zbiorniki wodne nabierają szczególnego znaczenia w miesiącach letnich. Podczas upalnych dni wiele zwierząt w środowisku miejskim może mieć trudności z dotarciem do źródeł wody. Ten problem rozwiązują zbiorniki wodne – o ile tylko zarządzający nimi stosują ekologiczne środki do ich pielęgnacji. Im bardziej naturalistyczne będzie założenie ogrodu wodnego i jego otoczenia, dobór roślin, ukształtowanie brzegów i najbliższe sąsiedztwo, tym szybciej wzrośnie ich znaczenie dla zachowania bioróżnorodności w bezpośrednim otoczeniu. To też dobry sposób na utrzymanie powietrza na odpowiednim poziomie nawilżenia, co z kolei korzystnie wpływa na kondycję roślin, a także i na nasze samopoczucie.

Program priorytetowy „Moja Woda”

W trosce o właściwy rozwój bioróżnorodnych ogrodów warto pamiętać o działaniach, które pomogą nam oszczędzać wodę i łagodzić skutki suszy, takich jak np. budowa przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę. Realizując tego typu inwestycje, warto skorzystać ze wsparcia oferowanego przez program „Moja Woda”, które wynosi nawet do 6 tys. zł. Właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać dofinasowanie na zakup, dostawę, montaż, budowę, rozbudowę czy uruchomienie instalacji m.in.:

  • do zbierania wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości,
  • do magazynowania wód opadowych w zbiornikach,
  • do retencjonowania wód opadowych, w tym roztopowych w gruncie i na dachach,
  • do wykorzystania retencjonowanych wód opadowych lub roztopowych.

 

Kliknij, aby przeczytać więcej o programie „Moja Woda” oraz o tym, jak złożyć wniosek o dofinansowanie.

{"register":{"columns":[]}}