W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Popraw efektywność energetyczną i oszczędzaj

22.09.2023

Weź dofinansowanie na kompleksową termomodernizację budynków w Programie „Czyste Powietrze” lub skorzystaj z modelu finansowania ESCO! Czy wiesz, że energia cieplna może uciekać przez nieocieplone ściany oraz nieszczelnymi i niewyregulowanymi oknami i drzwiami? Jeśli nie chcesz płacić za straty energii, popraw efektywność energetyczną budynku! Skąd wziąć pieniądze na inwestycje? Dowiesz się w tym artykule. Wspomnimy tu o dofinansowaniu z programu „Czyste Powietrze” i podpowiemy, co zrobić, by inwestycja w termomodernizację była efektywna. Mamy też kilka dobrych rad dla sektora publicznego (i nie tylko), jak sfinansować inwestycje bez własnych środków – czyli o modelu finansowania ESCO.

Model finansowania ESCO

Odpowiednie docieplenie ścian i dachu oraz wymiana okien, drzwi wejściowych i garażowych połączone z wymianą źródeł ciepła pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania nawet do ok.  85 proc.! Zatem to świetny sposób na „zatrzymanie energii w naszych domach, który jednak wiąże się z dużym wydatkiem. Skąd wziąć na to środki?

Modernizacje energooszczędne bez własnych środków? Model ESCO nie tylko dla sektora publicznego

Sektor publiczny został ustawowo zobligowany do rocznych oszczędności energii na poziomie 10 proc. O sposobach na spełnienie tego obowiązku pisaliśmy w lutym, z kolei w lipcu wykazaliśmy na własnym przykładzie, że są one skuteczne. Niektóre z tych działań, jak choćby przedsięwzięcia termomodernizacyjne, czy modernizacja oświetlenia ulicznego, mogą być jednak trudne do udźwignięcia przez budżety.

Ciekawym pomysłem na tego typu modernizacje, nawet bez konieczności angażowania własnych środków finansowych, jest model finansowania ESCO. Mogą go wykorzystać nie tylko jednostki finansów publicznych, ale i sektor prywatny.

To rozwiązanie w ramach którego specjalistyczne firmy[1] oferują wdrożenie przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, przy jednoczesnym zobowiązaniu do uzyskania i utrzymania przez kilkanaście lat określonego efektu energetycznego. Koszty inwestycji, w części lub w całości, mogą być spłacone z uzyskanych i gwarantowanych (w ramach umowy EPC[2]) oszczędności energii, poprzez widoczną różnicę w rachunkach za energię.

Chcąc wyjść naprzeciw dalszemu wzmacnianiu roli sektora publicznego w osiąganiu efektywności energetycznej, opracowaliśmy kompleksowy przewodnik (wytyczne) dotyczący realizacji tego typu projektów w sektorze publicznym oraz przykładowe wzory umów dla różnego rodzaju przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.

Informacje na temat modelu ESCO i Wytyczne dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

Prosumenci nie obawiają się kosztów modernizacji i oszczędzają najwięcej!

Przyszli prosumenci mogą liczyć na dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Najwyższe dofinansowanie na termomodernizację jednorodzinnego budynku mieszkalnego i montaż pompy ciepła oraz instalacji PV wynosi aż 136 200 zł.

Można je otrzymać tylko po przeprowadzonym audycie energetycznym (oraz wykonaniu wszystkich elementów wskazanych w programie), którego realizacja zapewni zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/m2/rok lub zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40 proc.

Wykonanie audytu jest kosztem kwalifikowanym, finansowanym w ramach programu „Czyste Powietrze”, dzięki któremu beneficjent zyskuje pewność, że wybrana w ten sposób pompa ciepła będzie wygodnym, tanim i sprawnym źródłem ciepła.

Osoby decydujące się na realizację takich inwestycji  mogą skorzystać również z ulgi termomodernizacyjnej przy rozliczeniu PIT. Ulgę tę można łączyć z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”.

Co ważne, właściciele bądź współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych, którzy zamontowali już efektywne źródło ciepła, np. kocioł gazowy, pompę ciepła, kocioł na paliwa stałe spełniający wymóg minimum 5 klasy, nadal mogą uzyskać dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze” na termomodernizację (np. ocieplenie ścian, dachu, wymiana okien). Nawet jeśli wymiany na efektywne źródło ciepła dokonali 5 lat temu.

Pamiętaj jednak, że tak, jak w każdej inwestycji, aby w pełni wykorzystać jej zalety, powinieneś dobrze się do niej przygotować. Dlatego przed złożeniem wniosku o dofinansowanie zastosuj nasze poniższe rady:

  • oblicz przysługującą Ci wysokość wsparcia z użyciem kalkulatora dostępnego na stronie: czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji,
  • zapoznaj się z listą zweryfikowanych urządzeń i materiałów o potwierdzonej jakości, które kwalifikują się do dofinansowania. Aktualizowana co miesiąc lista znajduje się  na stronie: lista-zum.ios.edu.pl,
  • zasięgnij opinii doradcy energetycznego, działającego w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym. Kontakt do nich można znaleźć na stronie: doradztwo-energetyczne.gov.pl,
  • skonsultuj się ze swoim sołtysem. Sołtysi to najlepsi ambasadorzy programu „Czyste Powietrze” albo z wojewódzkim oddziałem funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW),
  • przeprowadź audyt swojego domu czy lokalu z jednym z ekspertów efektywności energetycznej. Więcej informacji na stronie: peee.gov.pl,
  • skontaktuj się z jednym z konsultantów Programu „Czyste Powietrze” pod nr tel. 22 340 40 80. Infolinia działa od poniedziałku  do piątku w godz. 8.00-16.00.

Najbardziej skutecznym sposobem na efektywność energetyczną naszych budynków jest kompleksowa termomodernizacja. Choć koszty przedsięwzięcia na pierwszy rzut oka są ogromne, to warto je ponieść, tym bardziej, że są sposoby na ich finansowanie. Uszczelniony energetycznie dom pozwala cieszyć się zaoszczędzonymi pieniędzmi i czystym środowiskiem. Zatem do dzieła!

 

[1] Firma ESCO – dostawca usług związanych ze zużyciem energii – świadczy kompleksowe usługi energetyczne i modernizacyjne dla końcowego odbiorcy energii. W ramach umowy EPC,  dostawca usług zobowiązuje się do uzyskania i utrzymania przez kilkanaście lat określonego efektu energetycznego. Firma ESCO zapewnia tzw. gwarantowane oszczędności energii i bierze na siebie pewną część ryzyka finansowego.

[2] Umowy z gwarancją oszczędności (ang. Energy Performance Contracting).

{"register":{"columns":[]}}