W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komentarz MEN do artykułów pt. Minister mebluje liceum na nowo, oraz Wracają dawne licea. Będzie dużo wkuwania, autorstwa Klary Klinger, opublikowanych 1 lutego 2018 r. w Dzienniku Gazecie Prawnej.

31.01.2018

W odpowiedzi na tezy zawarte w obydwu artykułach redaktor Klary Klinger, uprzejmie informujemy, jakie treści są rzeczywiście zawarte w podstawie programowej podpisanej przez ministra edukacji odnoszące się do wątków przywołanych w cytowanych artykułach.

Przyjęta w nowej podstawie programowej koncepcja edukacji odzwierciedla kluczowe cele i założenia reformy oświaty, w tym m.in.:

  • wzmocnienie efektywności nauczania języka ojczystego, dzięki wprowadzeniu uczniów w tradycję kulturowo-literacką. Ma ona służyć zakorzenieniu w przeszłości, wykształceniu poczucia tożsamości i ciągłości kultury;
  • powrotu do nauki historii w całym cyklu kształcenia przez wszystkich uczniów, z uwzględnieniem szerokiego kontekstu uwarunkowań wewnętrznych i międzynarodowych.
Historia w nowej podstawie programowej
  • W podstawie programowej dla szkół ponadpodstawowych historia państwa i narodu została znacznie mocniej wpisana w historię powszechną niż w poprzedniej podstawie. W wymaganiach wobec ucznia klasy IV liceum ogólnokształcącego i IV technikum z przedmiotu historia (w rozdziale „Polska pod okupacją niemiecką i sowiecką”) jasno wskazaliśmy wymagania wobec ucznia, który wyjaśnia przyczyny i rozmiary konfliktu polsko-ukraińskiego, w tym ludobójstwa ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
  • Muzeum Auschwitz-Birkenau biorąc udział w konsultacjach społecznych zgłosiło kilka uwag dotyczących m.in.: holokaustu. Zostały one uwzględnione w zapisach nowej podstawy programowej, za co przedstawiciel muzeum podziękował w korespondencji z MEN.
  • W treściach nauczania – wymaganiach szczegółowych znajomość literatury lat wojny i okupacji jest wpisana wprost do podstawy programowej, dla uczniów klasy III liceum ogólnokształcącego i III klasy technikum
    • Lista lektur obowiązkowych zawiera następujące pozycje bezpośrednio odnoszące się do zagłady Żydów to: Tadeusz Borowski, Proszę państwa do gazu; Ludzie, którzy szli; Hanna Krall, Zdążyć przed panem Bogiem; poezję Czesława Miłosza z tomu Ocalenie, który zawiera m.in. wiersze z lat 1940-1944, w tym  Biedny chrześcijanin patrzy na gettoCampo di Fiori.
    • Lista lektur dodatkowych zawiera opowiadanie Zofii Nałkowskiej Przy torze kolejowym z tomu Medaliony. Ponadto nauczyciele mogą wybrać inne utwory literackie, niewymienione w spisie lektur dodatkowych.
  • Warto podkreślić, że Polska jest jednym z nielicznych państw na świecie, w których nauczanie o Holokauście ma charakter obowiązkowy – na wszystkich poziomach kształcenia. Cele kształcenia i treści nauczania dotyczące Holokaustu są uwzględnione w dotychczasowej podstawie programowej (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne), w nowej podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej oraz w podstawie programowej dla szkół ponadpodstawowych.
  • Wśród przykładowych zapisów w podstawie programowej można wymienić następujące wymagania, m.in.:
    • Uczeń szkoły podstawowej charakteryzuje politykę Niemiec na terenach okupowanej Europy; przedstawia zagładę Żydów oraz Romów i eksterminację innych narodów; zna przykłady bohaterstwa Polaków ratujących Żydów z Holokaustu;
    • Uczeń szkoły ponadpodstawowej przedstawia ideologiczne podstawy eksterminacji Żydów oraz innych grup etnicznych i społecznych, prowadzonej przez Niemcy hitlerowskie; charakteryzuje etapy eksterminacji Żydów (dyskryminacja, stygmatyzacja, izolacja, zagłada); rozpoznaje główne miejsca eksterminacji Żydów polskich i europejskich oraz innych grup etnicznych i społecznych na terenie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej (w tym: Auschwitz-Birkenau, Treblinka, Sobibór, Babi Jar). Opisuje postawy ludności żydowskiej wobec Holokaustu, z uwzględnieniem powstania w getcie warszawskim; charakteryzuje postawy społeczeństwa polskiego i społeczności międzynarodowej wobec Holokaustu, z uwzględnieniem „sprawiedliwych”, na przykładzie Ireny Sendlerowej, Antoniny i Jana Żabińskich oraz rodziny Ulmów.
Rola rodziny w podstawie programowej
  • Zapisy nowej podstawy programowej przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie podkreślają znaczenie rodziny i wzmacniają jej rolę. Uczeń:
    • zna i rozumie konstytucyjnie chronione wartości związane z funkcjonowaniem jednostki w społeczeństwie: małżeństwo, rodzina, macierzyństwo, rodzicielstwo;
    • rozumie, jakie znaczenie ma zawarcie małżeństwa i jego trwałość dla rozwoju społeczeństwa;
    • zna i rozumie funkcje rodziny: prokreacyjna, opiekuńcza, wychowawcza, ekonomiczna i profilaktyczna oraz ich znaczenie na poszczególnych etapach rozwoju człowieka;
    •  przyswaja wartości i tradycje ważne w rodzinie, w tym wspólne świętowanie, organizacja i przeżywanie wolnego czasu.
Twórczość Jana Pawła II w podstawie programowej
  • W odniesieniu do twórczości Jana Pawła II w kanonie lektur uzupełniających w szkole podstawowej jest dzieło Przekroczyć próg nadziei (fragmenty), Jana Paweł II.
Anna Ostrowska Rzecznik Prasowy MEN

1 lutego 2018 r.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
14.12.2023 15:13 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
14.12.2023 15:13 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}