W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogłoszenie ogólnopolskiego konkursu plastyczno-literackiego „Polskie serce pękło - Katyń'40"

28.01.2020

Dziś we wtorek, 28 stycznia br. w Muzeum Katyńskim w Warszawie, na zaproszenie Marszałek Sejmu, Elżbiety Witek, Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski uczestniczył w uroczystym ogłoszeniu ogólnopolskiego konkursu plastyczno-literackiego „Polskie serce pękło - Katyń''40".

W Muzeum Katyńskim przemawia minister edukacji.

- Zadbamy o to, aby informacje o konkursie, jego regulaminie, zasadach, terminach jak najszerzej dotarły do polskich szkół, aby jak największa liczba polskiej młodzieży mogła w tym konkursie wziąć udział, nie tylko ze szkół w Polsce, ale także ze szkół polskich funkcjonujących w różnych państwach - podkreślił minister Dariusz Piontkowski.

Konkurs plastyczno-literacki „Polskie serce pękło - Katyń'40" to inicjatywa Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, nawiązująca do 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Projekt jest skierowany do uczniów szkół średnich. Konkurs rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 23 marca. Będzie to zarówno konkurs plastyczny na pocztówkę z Katynia, jak i literacki dotyczący pamięci o Katyniu. 

Gala wręczenia nagród i wyróżnień odbędzie się 24 kwietnia w sali kolumnowej Sejmu. 

W Komitecie Honorowym konkursu znaleźli się Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Przewodniczącym Komitetu został Prezydent RP Andrzej Duda. Na czele komisji konkursowej stanął prof. Tadeusz Wolsza.

- Bardzo bym chciała, żeby to był konkurs rzeczywiście ogólnopolski, żebyśmy zachęcili, i tu apel do nauczycieli, wszystkich uczniów do tego, żeby tę pamięć w sobie przechowywali, żeby się tym zainteresowali, bo jest to zbrodnia, która tylko dzięki temu, że rodziny katyńskie domagały się jej wyjaśnienia, że walczyły o godność tych, którzy tam bestialsko zostali zamordowani, (...) to dzięki uporowi rodzin katyńskich, niezależnych historyków, a także większości polskiego społeczeństwa udało się stworzyć takie miejsce jak to, czyli Muzeum Katyńskie - podkreśliła Marszałek Elżbieta Witek. 

Przed rozpoczęciem konferencji prasowej marszałek Sejmu, ministrowie i prezes IPN zwiedzili stałą wystawę Muzeum Katyńskiego. Wcześniej delegacja złożyła wiązanki pod tablicami upamiętniającymi pomordowanych przez NKWD.

Muzeum Katyńskie to pierwsza w świecie placówka martyrologiczno-muzealno-badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939 – 1940 w sowieckich obozach i więzieniach.

Fot. Łukasz Błasikiewicz, Kancelaria Sejmu
 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}