W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyniki rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+ - konferencja z udziałem podsekretarz stanu Pauliny Piechny-Więckiewicz

24.04.2024

Szkoła zaufania – to hasło 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W ankiecie wzięło udział 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Zwycięskie szkoły otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem Szkoła Zaufania.

Na tle białej ścianki z napisem Ministerstwo Edukacji Narodowej stoi wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz, obok niej grupa młodych ludzi, którzy trzymają w rękach duże tarcze z napisem Szkoła zaufania. W tle flagi Polski i UE.

Wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz podkreśliła, że tegoroczna edycja rankingu jest szczególna, ponieważ Fundacja GrowSPACE po raz pierwszy prezentuje wyniki rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Cieszę się, że akcja wreszcie ma należny patronat Ministra Edukacji. Bardzo dziękuję, że mogę dziś w tym wydarzeniu uczestniczyć. Szkoła jest dla wszystkich

– dodała Paulina Piechna-Więckiewicz.

Dotrzymujemy słowa o budowaniu otwartej, bezpiecznej i przyjaznej szkoły zaufania, w której jest miejsce dla każdego i każdej z nas

– dodała Paulina Piechna-Więckiewicz.

Najwyżej ocenione zostało I Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie. Drugie miejsce zajeło XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Warszawie, a trzecie miejsce III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi w Zabrzu. W pierwszej 25 są szkoły z  Żywca, Opola, Kielc, Rumi, Chojnic, Człuchowa czy Kędzierzyna-Koźla.

Wyniki Rankingu pokazują, zmianę postawy w szkołach. Nareszcie instytucje są po stronie młodzieży. Niestety, nadal mamy szkoły ocenione na mapie na czerwono i jest to dla nas niepokojące. Chcemy, aby każda szkoła była miejscem, w którym wychowuje się młodych ludzi  w duchu otwartości i poszanowania godności ludzkiej

– powiedział Mateusz Trzaska, współkoordynator Rankingu.

Aleksandra Stube z Fundacji GrowSPACE zwróciła uwagę, że ranking jest badaniem społecznym, dzięki któremu monitorowany jest dobrostan młodzieży. Wyniki tegorocznej ankiety wskazują, że 41 proc. badanych wie o osobie, która doświadczyła przemocy psychicznej ze względu na przynależność do społeczności LGBTQ+, a 49 proc. ankietowanych wskazało, że wie o osobie, która doświadczyła takiej przemocy z innych względów.

Wyniki rankingu dostępne są na stronie: https://lgbtplusme.com/ranking/pl.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}