W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kształtowanie cyfrowej przyszłości Europy

Komisja Europejska wyznaczyła cele i działania dotyczące transformacji cyfrowej planowane na lata 2020-25 w dokumencie "Kształtowanie cyfrowej przyszłości Europy" (Shaping Europe's Digital Future). Artykuł omawia założenia tego dokumentu oraz ich wpływ na Interoperacyjność i Architekturę Informacyjną Państwa.

Cele europejskie na rzecz transformacji cyfrowej

Komisja Europejska (KE) wyznaczyła na lata 2020-25 trzy kluczowe cele dla przeprowadzenia transformacji cyfrowej z korzyścią dla obywateli i z poszanowaniem unijnych wartości:

  • Cel 1. Technologia, która służy ludziom (Technology that works for people)
  • Cel 2. Sprawiedliwa i konkurencyjna gospodarka (A fair and competetive economy)
  • Cel 3. Otwarte, demokratyczne i zrównoważone społeczeństwo (An open, democratic and sustainable society).

Planowane w ich ramach działania mają wpływ na wymagania Interoperacyjności oraz na Architekturę Informacyjną Państwa.

Wpływ planowanych działań KE na Interoperacyjność i Architekturę Informacyjną Państwa

Cel Technologia, która służy ludziom (Technology that works for people) koncentruje się na rozwijaniu i wykorzystywaniu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych na dużą skalę - także w administracji publicznej. Zadania te mają być realizowane przy jednoczesnym dążeniu do zapewnienia interoperacyjności kluczowej infrastruktury cyfrowej, tj. rozległych sieci 5G (i przyszłych 6G) oraz tzw. deep tech, rozumianego jako: superkomputery (supercomputing), technologie kwantowe, blockchain oraz ogólnoeuropejska infrastruktura chmurowa.

Inwestowaniu w innowacje muszą towarzyszyć także działania służące zapewnieniu bezpieczeństwa usług i produktów. Dotyczy to m.in. określania wspólnych wymogów dla przedsiębiorstw tworzących usługi i produkty oparte na nowoczesnych technologiach, w tym w zakresie proaktywnej wymiany informacji. Należy także dążyć do zapewnienia współpracy między państwami członkowskimi oraz między instytucjami UE a państwami członkowskimi w zakresie cyberbezpieczeństwa. W tym kontekście zapowiadanymi przez Komisję Europejską działaniami, które będą miały wpływ na Architekturę Informacyjną Państwa, jest m.in. opracowanie Europejskiej strategii w zakresie cyberbezpieczeństwa, co skutkować ma m.in ustanowieniem wspólnej jednostki ds. bezpieczeństwa cybernetycznego. Ponadto zapowiadany jest przegląd dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych (The Security of Network and Information Systems Directive – NIS).

Komisja Europejska  planuje także na 2021 r. przygotowanie wzmocnionej strategii interoperacyjności rządów UE w celu zapewnienia koordynacji i wspólnych standardów bezpiecznego i ponadgranicznego przepływu danych oraz usług sektora publicznego.

Wpływ na warstwę danych AIP będą miały działania KE określone w ramach celu Sprawiedliwa i konkurencyjna gospodarka (A fair and competetive economy), czyli przygotowanie Europejskiej strategii w zakresie danych (COM(2020) 66 final, plik PDF), ogłoszenie ram prawnych dotyczących zarządzania danymi (IV kw. 2020 r.) i ewentualnej ustawy o danych w 2021 r.

W ramach celu Otwarte, demokratyczne i zrównoważone społeczeństwo (An open, democratic and sustainable society) Komisja Europejska będzie dążyć przede wszystkim do zagwarantowania powszechnie akceptowanej tożsamości elektronicznej dla każdego obywatela, aby umożliwić każdemu bezpieczny dostęp do swoich danych oraz usług i produktów. W związku z tym planowana jest na IV kw. 2020 r. zmiana rozporządzenia eIDAS w celu poprawy jego skuteczności, rozszerzenia jego korzyści na sektor prywatny i promowania zaufanych tożsamości cyfrowych dla obywateli UE. Będzie to miało znaczenie dla identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w kontekście AIP.

Na interoperacyjność w obszarze zdrowia ma natomiast wpływ planowane promowanie elektronicznej dokumentacji medycznej w oparciu o wspólny europejski format wymiany. W tym kontekście istotna jest także europejska przestrzeń danych na temat zdrowia w celu poprawy bezpiecznego dostępu do danych zdrowotnych, umożliwiająca ukierunkowane i szybsze badania, diagnostykę i leczenie (od 2022 r.).

W wymiarze międzynarodowym KE planuje w III kw. 2020 r. opracowanie Strategii wyznaczającej standardy (A strategy for standardisation), która pozwoli na wdrażanie interoperacyjnych technologii (głównie tzw. deep tech) z poszanowaniem zasad europejskich. 

Kształtowanie cyfrowej przyszłości Europy: https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/europe-fit-digital-age/shaping-europe-digital-future_pl

{"register":{"columns":[]}}