W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Podejście architektoniczne a racjonalny rozwój cyfrowego państwa

11.03.2022

Prezentacja "Podejście architektoniczne a racjonalny rozwój cyfrowego państwa" wygłoszona podczas 1 zjazdu VIII edycji Akademii Zarządzania IT w Administracji Publicznej (11.03.2022 r.).

Sprawne kierowanie informatyzacją kraju wymaga bardzo szerokiego spojrzenia na to, jak zorganizowane jest całe cyfrowe państwo. Oznacza to przyjrzenie się, jak zorganizowane są urzędy, jakie są procedury administracyjne, jakie prawa i obowiązki zawarte są w systemie prawa, a także jak obywatele i przedsiębiorcy używają elektronicznych usług udostępnianych przez państwo. 

Wymaga to także zrozumienia, jaką rolę w efektywnym funkcjonowaniu cyfrowego państwa - w tym w świadczeniu elektronicznych usług publicznych - pełnią rejestry publiczne i publiczne systemy teleinformatyczne. 

Takie szerokie, całościowe i metodyczne podejście jest nazwane Architekturą Informacyjną Państwa (AIP). Istotą tego podejścia jest planowanie sposobu współpracy systemów teleinformatycznych państwa i wymiany danych pomiędzy urzędami - w celu realizacji zadań publicznych w jak najbardziej efektywny, bezpieczny i przyjazny dla obywatela sposób. Skutkuje to podnoszeniem jakości cyfrowych rozwiązań publicznych, także w wymiarze europejskim (transgranicznym). 

W wystąpieniu przedstawiono także koncepcję "myślenia systemowego" jako fundamentu Architektury Informacyjnej Państwa.

Materiały

Podejście architektoniczne a racjonalny rozwój cyfrowego państwa
Podejście​_architektoniczne​_a​_racjonalny​_rozwój​_cyfrowego​_państwa.pdf 2.19MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}