W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program „Cyfrowa Europa”

Cele Programu „Cyfrowa Europa” na rzecz transformacji cyfrowej w Unii Europejskiej

Program „Cyfrowa Europa” (ang. Digital Europe Programme) stanowi składową wieloletnich ram finansowych na lata 2021–2027 oraz odpowiedź Komisji Europejskiej na wyzwania związane z transformacją cyfrową w UE. Jest jednym z kilku instrumentów finansowania działań w zakresie budowania zdolności w obszarach polityki cyfrowej wyznaczonej przez Radę Europejską. Program zawiera odniesienia do istniejących instrumentów inwestycyjnych i uzupełnia je. Celem głównym Programu „Cyfrowa Europa” jest wspieranie procesu cyfrowej transformacji europejskiej gospodarki i europejskiego społeczeństwa oraz zapewnienie płynących z niej korzyści obywatelom Unii i unijnym przedsiębiorstwom. Cel ogólny doprecyzowano za pomocą pięciu celów szczegółowych:

  1. Cel szczegółowy nr 1: Obliczenia wielkiej skali;
  2. Cel szczegółowy nr 2: Sztuczna inteligencja;
  3. Cel szczegółowy nr 3: Cyberbezpieczeństwo i zaufanie;
  4. Cel szczegółowy nr 4: Zaawansowane umiejętności cyfrowe;
  5. Cel szczegółowy nr 5: Wdrażanie, optymalne wykorzystanie zdolności cyfrowych i interoperacyjność.

Kluczowe zagadnienia w kontekście transformacji cyfrowej Europy

W ramach Programu „Cyfrowa Europa” zaplanowano podjęcie działań zmierzających do zwiększenia potencjału Europy w obszarze technologii cyfrowych poprzez ich wdrażanie na szeroką skalę, a także upowszechnianie i stosowanie tych technologii zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

Jako kluczowe w realizacji programu wskazano centra innowacji cyfrowych (ang. digital innovation hubs), których zadaniem będzie wspieranie przedsiębiorstw, organizacji publicznych oraz środowisk akademickich w przyswajaniu zaawansowanych technologii. Centra innowacji cyfrowych mają służyć jako punkty dostępu do najnowszych rozwiązań cyfrowych, w tym rozwiązań z zakresu obliczeń wielkiej skali (HPC), sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i innych innowacyjnych technologii.

W Programie podkreślono konieczność inwestycji w unijny potencjał w zakresie obliczeń wielkiej skali i przetwarzania danych oraz ich znaczenia w obszarze opieki zdrowotnej, środowiska i bezpieczeństwa oraz konkurencyjności przemysłu. W przypadku działań na rzecz rozwoju sztucznej inteligencji, za jeden z najważniejszych czynników określono dostęp do zbiorów danych i bibliotek algorytmów, jak i zaplecza doświadczalno-testowego. Uznano również, że inwestycje w technologie z zakresu cyberbezpieczeństwa, znajdujące zastosowanie w finansach, energii czy transporcie, mają zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania bezpieczeństwa i zaufania obywateli w sieci.

Ponadto, szczególną uwagę zwrócono na potrzebę podnoszenia umiejętności cyfrowych społeczeństw europejskich i wyposażenia obywateli w kompetencje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w epoce cyfrowej. Oprócz tego, priorytetem będzie unowocześnienie administracji publicznej i świadczenie usług publicznych za pomocą narzędzi cyfrowych. Ma to być możliwe także na poziomie Unii, dzięki wdrażaniu transeuropejskiej, interoperacyjnej infrastruktury usług cyfrowych na zasadzie komplementarności z działaniami krajowymi i regionalnymi.

Interoperacyjność jako istotny element działań UE

Wśród działań zorientowanych na rozwój interoperacyjności systemów administracji publicznej wskazano przede wszystkim:

  • wspieranie w przeprowadzeniu modernizacji oraz ułatwienie korzystania z interoperacyjnych rozwiązań i struktur przez europejskie administracje, przemysł i obywateli Unii - z uwzględnieniem ponownego wykorzystywania tych rozwiązań;
  • wspieranie projektowania, testowania, uruchamiania i wdrażania interoperacyjnych rozwiązań cyfrowych na potrzeby usług publicznych na szczeblu UE; usługi te mają być świadczone za pośrednictwem platformy skupiającej re-używalne rozwiązania oparte na danych;
  • pobudzanie innowacji i tworzenie wspólnych ram w celu uwolnienia pełnego potencjału usług świadczonych przez administracje publiczne z korzyścią dla obywateli Unii i unijnych przedsiębiorstw;
  • współpracę i wymianę najlepszych praktyk wśród państw członkowskich w ramach projektowania oraz implementowania cyfrowych usług publicznych, które będą świadczone za pośrednictwem unijnej platformy bazującej na danych wielkokrotnego użytku.
  • wspieranie działań zmierzających do stworzenia ekosystemu zaufanej infrastruktury na potrzeby usług i zastosowań z zakresu rozproszonego rejestru, w tym wspieranie interoperacyjności i standaryzacji infrastruktury usług transgranicznych w UE.

Program „Cyfrowa Europa”: https://ec.europa.eu/poland/news/180606_digital_europe_pl

{"register":{"columns":[]}}