W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przegląd „Słowników podstawowych” – zaproszenie na listopadowy webinar

09.11.2021

W ramach programu ISA2 organizowany jest cykl webinarów poświęconych przeglądowi „Słowników podstawowych” (Core Vocabularies). Najbliższe, czwarte spotkanie online odbędzie się we wtorek 9 listopada 2021 r. Tematem dyskusji będą dwa z podstawowych słowników, tj. słownik administracji publicznej i słownik przedsiębiorców.

stos płytek z napisami

Czym jest SEMIC Action?

Świadczenie cyfrowych transgranicznych usług publicznych wymaga wymiany danych między administracjami publicznymi różnych krajów UE. Przykładem takich działań na poziomie unijnym jest chociażby dyrektywa INSPIRE w dziedzinie danych geoprzestrzennych czy Krajowy Rejestr Zadłużonych, który powstanie w odpowiedzi na wymogi nałożone na państwa członkowskie UE rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/848 z dnia 20 maja 2015 r. w sprawie postępowania upadłościowego.

SEMIC Action to jedno z działań prowadzonych w ramach programu ISA2.

Od momentu powstania SEMIC angażuje się w uproszczenie środowiska, w którym kraje UE wymieniają dane w celu świadczenia elektronicznych usług publicznych. Uproszczenie osiąga  rozwiązując problemy i likwidując bariery związane z interoperacyjnością semantyczną w UE.

Działania w ramach SEMIC Action poświęcone są poszukiwaniu rozwiązań, które pomagają europejskim administracjom publicznym w prowadzeniu płynnej wymiany istotnych danych transgranicznych i międzydomenowych.

Interoperacyjność w warstwie semantycznej

Zgodnie z modelem przyjętym w Europejskich Ramach Interoperacyjności (ang. European Interoperability Framework, EIF), pełna interoperacyjność może być osiągnięta poprzez spełnienie wskazanych w tym dokumencie standardów w warstwach: prawnej, organizacyjnej, semantycznej oraz technicznej.

Interoperacyjność semantyczna jest podstawowym czynnikiem umożliwiającym wymianę danych między administracjami, a także innymi podmiotami. Kluczowe znaczenie ma uzgodnienie stosowania wspólnych standardów semantycznych, promowanie przejrzystych i dobrze udokumentowanych polityk dotyczących metadanych oraz zwiększenie dostępności oraz stopnia, w jakim ponownie wykorzystywane są istniejące rozwiązania w zakresie interoperacyjności semantycznej.

Seria spotkań

Aktualnie SEMIC przygotowuje dwa kolejne spotkania. Na najbliższym, czwartym webinarze omawiane będą dwa kolejne słowniki. Do spotkania będzie można dołączyć online 9 listopada 2021 r., a spotkanie zaplanowane jest od godziny 10:00 do 12:00.

Rejestracja
Zgodnie z  informacją podaną na stronie webinaru chętni do wzięcia udziału powinni wysłać zgłoszenie na adres: aleksandra.lavreneva@pwc.com.

Dokładna data ostatniego z serii webinarów nie jest jeszcze znana, ale odbędzie się on w pierwszych dniach grudnia 2021 r.

W kwietniu i maju br. zorganizowano już dwa pierwsze webinary, które umożliwiły społeczności przedyskutowanie propozycji i osiągnięcie konsensusu w sprawie proponowanych zmian dotyczących Core Vocabularies. W sumie w różnych repozytoriach GitHub każdego z podstawowych słowników zgłoszono ponad 60 problemów. Niezależnie od tego, czy zgłoszenia te odnosiły się do jednego słownika, czy też dotyczyły harmonizacji różnych słowników, przedstawiono uczestnikom propozycje mające na celu rozwiązanie tych kwestii.

W celu przygotowania ogólnej aktualizacji Core Vocabularies do końca 2021 r. nadszedł czas, aby podsumować dyskusję i zgłaszane uwagi, co pozwoli wypracować wspólne rozwiązania w sprawie proponowanych pomysłów.

Wcześniejsze, trzecie webinarium odbyło się 6 października 2021 r. Podczas spotkania omawiano kwestie związane z Core Person (słownikiem osób) i Core Location (słownikiem lokalizacji). Wszystkie informacje są dostępne na Joinup (https://joinup.ec.europa.eu/collection/semantic-interoperability-community-semic/event/core-vocabularies-revision-webinar-6th-october-2021 ).

Słowniki

Zapraszamy do odwiedzenia repozytorium każdego słownika na GitHubie, aby zapoznać się z bieżącymi dyskusjami i analizami.

Słowniki podstawowe (Core Vocabularies) opisują podstawowe cechy obiektów danych, aby zapewnić minimalny poziom harmonizacji między domenami. Przykładami takich cech są:

Podsumowanie prac

Na podstawie wniosków wyciągniętych z poszczególnych seminariów pod koniec grudnia 2021 r. planowane jest osiągnięcie porozumienie w sprawie ostatecznych specyfikacji HTML każdego Core Vocabularies. Publikacja najnowszej wersji każdego podstawowego słownika (w połączonym formacie danych) planowana jest na styczeń 2022 r.

{"register":{"columns":[]}}