W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Startuje system Zapewniania Usług Chmurowych ZUCH! Łączymy administrację publiczną z dostawcami usług chmurowych

16.06.2021

Centrum GovTech uruchomiło zupełnie nową odsłonę systemu Zapewniania Usług Chmurowych (ZUCH). To nie tylko wpisanie się w dynamiczny rozwój rynku usług chmurowych, gdzie zarówno wykorzystanie, jak i ich sprzedaż w Polsce w ostatnim czasie wzrasta, ale również odpowiedź na potrzeby oraz wyzwania sektora publicznego. Przede wszystkim to jednak kolejny krok w stronę nowocześniejszej, efektywniejszej i bardziej rozwiniętej pod względem technologicznym i cyfrowym polskiej administracji publicznej.

ZUCH System zapewniania usług chmurowych

Łatwe przejście do chmury dla instytucji publicznych …

Czym jest system Zapewniania Usług Chmurowych ZUCH?  
To portal oferowania i pozyskiwania usług chmurowych dla administracji publicznej i dostawców zewnętrznych. Za pośrednictwem Systemu, każda jednostka publiczna będzie mogła dokonać zakupu wybranych e-usług chmurowych zaoferowanych na platformie przez zweryfikowanych dostawców, którymi mogą być wszystkie działające w Polsce firmy.

ZUCH to bezpieczne rozwiązanie spełniające zarówno potrzeby administracji publicznej, jak i oczekiwania rynku technologicznego, niosąc nowoczesne rozwiązania dla użytkowników systemu. Jednocześnie, system skonstruowany jest w taki sposób aby pod prostym i wygodnym interfejsem znajdował się mechanizm spełniający wszelkie wymogi przepisów o zamówieniach i finansach publicznych. W ten sposób instytucje publiczne dostaną do ręki narzędzie, które może wyeliminować znaczną część formalności związanych z nabywaniem usług chmurowych przez podmioty publiczne.

Platforma daje dostęp do wiodących rozwiązań chmurowych w postaci gotowych produktów i usług oraz umożliwia ich zamawianie, oraz porównywanie w dowolnym momencie. Odbiorcy usług nie muszą też martwić się o ich bezpieczeństwo, ponieważ każdy dostawca chcący zaoferować usługi chmurowe na platformie przechodzi proces weryfikacji już na etapie rejestracji w ZUCH! Oprócz szerokiego dostępu i bezpieczeństwa należy podkreślić, że rozwiązanie umożliwia łatwe zamawianie, prowadzenie dokumentacji i obsługę zleceń w jednym miejscu. Korzyścią jest również fakt, że chmura obliczeniowa nie wymaga od instytucji ponoszenia kosztów inwestycyjnych związanych z koniecznością wybudowania i utrzymania drogiej infrastruktury serwerowej.

W ramach Wydania 2, jednostki administracji publicznej mogą przeprowadzić za pomocą systemu ZUCH procedurę udzielenia zamówienia publicznego na usługi IaaS, PaaS, SaaS o wolumenie do 130 tys. PLN, czyli poniżej progu stosowania ustawy Pzp.

Instytucje zainteresowane skorzystaniem z narzędzia do pozyskania rozwiązań chmurowych mogą liczyć na pomoc i wsparcie helpdesku podczas całego procesu –od rejestracji, aż do zakupu. W razie wątpliwości eksperci ZUCH podczas konsultacji doradzą najlepsze rozwiązania, jak dobrać usługi czy jak najlepiej wykorzystać narzędzia, aby wspierały biznes i spełniały oczekiwania użytkowników.

… i dla dostawców usług chmurowych.

Równie istotną częścią ekosystemu ZUCH są dostawcy usług. Każda firma, która chce oferować usługi chmurowe w ramach ZUCH, może zarejestrować się na platformie, wypełniając w tym celu specjalny formularz. Sprzedający uzyskują dostęp do wszystkich funkcji platformy i mogą z niej w pełni korzystać po pozytywnej weryfikacji pod kątem bezpieczeństwa i zaakceptowaniu regulaminu . W ramach Wydania 2, Sprzedający mają możliwość składania ofert w odpowiedzi na zapotrzebowanie jednostek publicznych.

Obecnie System Zapewniania Usług Chmurowych oferuje szeroki wybór produktów i rozwiązań chmurowych pogrupowanych w zdefiniowane, ustandaryzowane Katalogi usług (PChO, PChO RP, PChO UE). W przyszłości do systemu będą wprowadzane kolejne narzędzia umożliwiające jeszcze wygodniejsze zamawianie usług i korzystanie z nich. Prace nad systemem są realizowane w ramach inicjatywy ,,Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa” przez Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przeczytaj więcej o blokach budowlanych rozwiązań, w tym Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa (WIIP)

Co dalej?

Uruchomienie platformy to nie wszystko! W najbliższym czasie wystartuje również Akademia Chmury – platforma szkoleniowa dla administracji publicznej prowadzona przez ekspertów ZUCH oraz dostawców świadczących usługi na ZUCH, gdzie będzie można zdobyć praktyczną wiedzę o produktach i rozwiązaniach chmurowych, ich zastosowaniu i zaletach!

Choć korzystanie z systemu ZUCH jest w pełni dobrowolne, to wszystkie jednostki publiczne zachęcamy do tego aby szeroko wykorzystywać w swojej pracy narzędzia chmurowe – to szybsze, wygodniejsze, tańsze i bezpieczniejsze rozwiązanie.

Wszystkie informacje dostępne są na stronie www.chmura.gov.pl
 

O Centrum GovTech

Centrum GovTech  to międzyresortowa jednostka w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mająca swoje początki w 2018 roku, kiedy z inicjatywy Premiera Mateusza Morawieckiego powołano Program GovTech Polska. Jego nadrzędnym celem jest koordynowanie całości procesu tworzenia przez administrację publiczną narzędzi cyfrowych, skupiając się jednak nie tylko na samym technologicznym aspekcie, ale uczestnicząc w procesie tworzenia cyfrowej rzeczywistości i jej popularyzacji wśród obywateli. Kluczowym elementem działania Centrum jest otwarte i proaktywne podejście do relacji z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i innymi innowatorami. Tu też wykorzystywane są nowoczesne narzędzia, które GovTech Polska popularyzuje wśród administracji publicznej. Centrum jest także odpowiedzialne za kluczowe projekty cyfryzacyjne w Polsce – od tych już funkcjonujących, po te dopiero powstające. Centrum łączy wszystkich, którzy za pomocą innowacyjnych technologicznie rozwiązań wspierają rozwiązywanie wyzwań, z jakimi mierzy się sektor publiczny, usprawniając tym samym efektywność działania sfery publicznej i podnosząc jakość życia obywateli.
 

{"register":{"columns":[]}}