W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielki krok w kierunku przyjęcia Aktu w sprawie Interoperacyjnej Europy

14.02.2024

Na ostatnim posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego – 5 i 6 lutego 2024 r., odbyło się pierwsze czytanie projektu rozporządzenia „Akt w sprawie Interoperacyjnej Europy”. Większością głosów projekt został zaakceptowany, co oznacza, że już niebawem zacznie on obowiązywać. Rozporządzenie ma znaczący wpływ na kwestie interoperacyjności i świadczenie europejskich usług transgranicznych, nakłada obowiązki na państwa członkowskie i - pośrednio - wyznacza kierunki dla kształtowania w przyszłości Krajowych Ram Interoperacyjności.

Flaga Unii Europejskiej powieszona na szklanej ścianie

Ogromne poparcie

W Parlamencie Europejskim zasiada 639 parlamentarzystów: za przyjęciem projektu rozporządzenia opowiedziało się 524 z nich, a jedynie 18 osób (niecałe 3%) głosowało przeciw. Oznacza to, że potrzeba lepszej organizacji zarządzania interoperacyjnością w UE, a co za tym idzie – świadczenia rosnącej liczby elektronicznych usług publicznych - została powszechnie zaakceptowana. Już w czerwcu 2024 roku odbędą się kolejne wybory do Parlamentu Europejskiego, stąd kolejne kroki zmierzające do przyjęcia Aktu w sprawie Interoperacyjnej Europy będą podejmowane w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Europosłowie dostrzegają istotę i potrzebę wprowadzenia tego aktu w życie. Ivars Ijabs, łotewski politolog i poseł do Parlamentu Europejskiego obecnej kadencji zauważył wprost, że „akt prawny taki jak Akt o Interoperacyjnej Europie powinien już istnieć w UE od bardzo długiego czasu”. Wtórowała mu europejska Komisarz Mairead McGuinness: „Nie da się przecenić znaczenia tej regulacji. Stanowi ona podwaliny pod przyszłość, w której świadczenie usług cyfrowych nie będzie napotykać trudności związanych z granicami administracyjnymi ani ograniczeniami biurokratycznymi.”. Gheorghe Falca dodał: „Potrzebujemy nowoczesnej, działającej przy minimalnych kosztach, ale efektywnej administracji publicznej. Teraz mamy szansę osiągnąć ten cel.”.

Wynik głosowania
Nagranie z głosowania nad przyjęciem aktu: https://www.youtube.com/watch?v=ptYaBOZYacU

Kolejne kroki

Zwykła procedura ustawodawcza w UE polega na przyjęciu rozporządzenia, dyrektywy lub decyzji wspólnie przez Parlament Europejski i Radę na wniosek Komisji Europejskiej. Procedurę tę określa artykuł 294 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Zwykła procedura przewiduje dla projektu trzy czytania. Ponieważ oba organy - tj. zarówno Rada Europejska, jak i Parlament - są gotowe do formalnego konsensusu, oczekuje się, że projektowane rozporządzenie zostanie formalnie przyjęte już po pierwszym czytaniu.

Za projektodawcami jest już ogrom prac – w listopadzie 2023 roku zakończył się etap tzw. trilogu, w ramach którego najważniejsze instytucje unijne wypracowały wspólne porozumienie w sprawie rozporządzenia.

Szacuje się, że już pod koniec lutego br. Rada zatwierdzi stanowisko Parlamentu Europejskiego, a projektowany Akt w sprawie Interoperacyjnej Europy zostaje przyjęty w brzmieniu, które odpowiada stanowisku Parlamentu Europejskiego. Kolejnym krokiem jest publikacja rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Po upływie 20 dni od wejścia w życie aktu prawnego nadejdzie oficjalna faza wdrożeniowa i zaczną biec terminy dla Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE na wywiązanie się z obowiązków nałożonych rozporządzeniem.

O kolejnych krokach prac nad rozporządzeniem, a także innymi aktami prawnymi dotyczącymi sfery interoperacyjności, informujemy też w trakcie cyklicznych szkoleń AIP dla administracji publicznej https://www.gov.pl/web/ia/studium-aip. Uczestnictwo w szkoleniach dla instytucji administracji rządowej jest bezpłatne; na naszej stronie znajdują się także dostępne dla wszystkich zainteresowanych materiały szkoleniowe.

Aktualne brzmienie projektu

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym, przedłożonym w lutym 2024 r., brzmieniem dokumentu „Projekt Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej środki na rzecz zapewnienia wysokiego poziomu interoperacyjności sektora publicznego w całej Unii (Akt w sprawie Interoperacyjnej Europy) – wnioski z pierwszego czytania Parlamentu Europejskiego” (dostępne w języku angielskim)

Proposal for a REGULATION OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL laying down measures for a high level of public sector interoperability across the Union (Interoperable Europe Act) - Outcome of the European Parliament's first reading (Strasbourg, 5 to 8 February 2024)

https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-6161-2024-INIT/en/pdf

{"register":{"columns":[]}}