W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wirtualne śniadanie - nowe technologie w sprawozdawczości regulacyjnej

24.01.2022

Zespół BLSI (ang. Better Legislation for Smoother Implementation) zaprasza na spotkanie 27 stycznia br. poświęcone zastosowaniu nowych technologii w sprawozdawczości regulacyjnej. Udział w spotkaniu jest darmowy, ale wymaga wcześniejszej rejestracji. Spotkanie odbędzie się w formie webinaru.

wykres

Tematyka spotkania

W trakcie spotkania prowadzący omówią, w jaki sposób wykorzystuje się obecnie nowe technologie w procesie sprawozdawczości regulacyjnej oraz jak można zwiększyć zakres ich stosowania. Skupią się również na zaletach nowoczesnych rozwiązań dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Przedstawią, w jaki sposób wdrożenie innowacyjnych rozwiązań może odciążyć sektor MŚP.

Transformacja cyfrowa wprowadza istotne zmiany w cyklu raportowania regulacyjnego UE i otwiera  interesujące możliwości jego doskonalenia. Nowe technologie i rozwiązania innowacyjne są używane przez administrację publiczną – w tym Komisję Europejską (KE) – w celu wykorzystania mocy danych i narzędzi cyfrowych do wspierania przepływów sprawozdawczych, a także tworzenia lepszych warunków regulacyjnych dla firm (zwłaszcza MŚP). Prowadzi to do poprawy całego procesu raportowania regulacyjnego. Jednakże wykorzystanie nowych technologii jest nadal mniej rozpowszechnione w administracji publicznej, niż w sektorze prywatnym, gdzie branża RegTech szybko się rozwija.

Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii są od lat wykorzystywane przez administrację publiczną - w tym Komisję Europejską, która odpowiada za wyznaczanie kierunków rozwoju Unii Europejskiej oraz kształtowanie polityk dla poszczególnych sektorów przedsiębiorstw.

W trakcie spotkania prelegenci przedstawią, w jaki sposób usprawnienie przepływu danych wpływa na zmniejszenie obciążenia regulacyjnego podmiotów.

O co chodzi w RegTech?

Pojęcie „RegTech” jest stosunkowo młode i nie weszło jeszcze do powszechnego użycia. W uproszczeniu RegTech to technologie pozwalające łatwiej spełniać nałożone na przedsiębiorstwa obowiązki regulacyjne.

Jakie branże mogą w stać się beneficjentami RegTech? Okazuje się, że wszystkie. Największy potencjał zaś tkwi w tych przedsiębiorstwach, które działają w branżach podatnych na częste zmiany prawne i są poddane silnej regulacji. Są to przede wszystkim: sektor finansowy, sektor ochrony zdrowia, sektor ochrony środowiska, a także sektory telekomunikacyjny i energetyczny.

Na RegTech należy patrzeć jak na szereg rozwiązań opartych o wykorzystanie najnowszych osiągnięć technicznych, wspierających bieżące działanie organizacji. 

Poza wskazanymi już korzyściami wynikającymi z obniżenia kosztów, ograniczone zostaje też ryzyko błędu ludzkiego, o które nie jest trudno w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu prawnym i przy znacznej liczbie aktów prawnych.

Parlament Europejski w rezolucji z dnia 17 maja 2017 r. (2016/2243(INI)) wskazał, że RegTech może prowadzić do osiągania znacznych korzyści zarówno po stronie instytucji finansowych, jak i organów nadzoru. Pozwala on na bardziej przejrzyste i skuteczne wykorzystanie nowych technologii do spełnienia wymogów regulacyjnych i zapewnienia zgodności (compliance).

RegTech może korzystać z: big data, zaawansowanej analityki danych, automatyzacji (robotyzacji) procesów, uczenia maszynowego, także sztucznej inteligencji i wizualizacji danych czy blockchain. Katalog dostępnych technologii nie jest zamknięty. 

Teoria a praktyka

Podczas webinaru organizatorzy porównają doświadczenia zarówno interesariuszy z sektora publicznego, jak i prywatnego. Podzielą się oni swoimi spostrzeżeniami na temat wyzwań, a także potencjalnych korzyści z wdrożenia i używania nowych rozwiązań w sprawozdawczości regulacyjnej. 

W trakcie webinaru eksperci wytłumaczą, w jaki sposób:

  • wspierać przepływy sprawozdawcze,
  • tworzyć lepsze środowisko regulacyjne dla sektora prywatnego,
  • usprawnić proces raportowania regulacyjnego.

W czasie spotkania uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z wnioskami płynącymi z analizy czterech przypadków – Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej (DG FISMA), agencji europejskich (ESMA i EFSA) i portugalskiego odpowiednika Krajowej Administracji Skarbowej. Pełne wyniki badań zostaną wkrótce opublikowane. Wydany zostanie również zestaw zaleceń dla ekspertów zajmujących się kształtowaniem polityk, tworzeniem regulacji prawnych oraz IT pracujących w dziedzinie sprawozdawczości regulacyjnej. Zalecenia pomogą im lepiej zastosować najnowsze technologie w procesie sprawozdawczości regulacyjnej.

Zapisy na webinar są dostępne na stronie: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/technologiesinreporting

Więcej o aktywności BLSI można przeczytać na stronie: https://joinup.ec.europa.eu/collection/better-legislation-smoother-implementation/blsi-learning-hub 

{"register":{"columns":[]}}