W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaproszenie na webinar – wdrażanie rekomendacji interoperacyjności w administracji publicznej

18.05.2022

Komisja Europejska zaprasza na spotkanie poświęcone aktualnym osiągnięciom i najlepszym praktykom w dziedzinie interoperacyjności. Webinar jest organizowany przez Dyrekcję Generalną ds. Informatyki (DIGIT). Odbędzie się w 18 maja 2022 roku (w środę) w godzinach 9:30-10:30.

Człowiek w słuchawkach siedzący przed monitorem

Formularz rejestracyjny na webinar dostępny jest pod adresem: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/NIFOcoffeetalk2

Obserwatorium Krajowych Ram Interoperacyjności

Misją Obserwatorium Krajowych Ram Interoperacyjności (ang. National Interoperability Framework Observatory, NIFO) jest monitorowanie wdrażania Europejskich Ram Interoperacyjności w krajach unijnych.

Zaktualizowane w 2017 roku Europejskie Ramy Interoperacyjności (EIF) stały się punktem wyjścia dla licznych krajów UE do tworzenia własnych Krajowych Ram Interoperacyjności i ogólniej - kształtowania polityki rozwoju administracji publicznej skupionej na świadczeniu interoperacyjnych usług. 

W trakcie najbliższego, majowego spotkania prowadzący skupią się na temacie interoperacyjności widzianej z perspektywy krajów unijnych. Celem spotkania jest omówienie zakresu wdrożenia rekomendacji zawartych w EIF przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Rozmowa będzie dotyczyć także działania mechanizmu monitorującego NIFO, którego celem od trzech lat jest wspieranie administracji krajowych we wdrażaniu europejskich założeń interoperacyjności.

Na spotkaniu obecne będą krajowi eksperci z obszaru interoperacyjności:

  • Vicky Margariti – Dyrektor Departamentu ds. e-administracji i interoperacyjności w greckim Ministerstwie Zarządzania Cyfrowego (Head of eGovernment and Interoperability Sector at the Hellenic Ministry of Digital Governance),
  • Carla Marques Pereira – Dyrektor ds. strategii i e-administracji w portugalskiej Agencji Modernizacji Administracji (Director of Strategy and Digital Government at Portugal’s Administrative Modernisation Agency),
  • Mattias Ekhem – Architekt IT w szwedzkiej Agencji ds. Administracji Cyfrowej (Information Architect at Sweden’s Agency for Digital Government).

Zgodnie z przyjętą formułą wirtualnych spotkań przy kawie zaproszeni goście wezmą udział w dyskusji na temat rozwoju interoperacyjności w ich rodzimych krajach. Podzielą się również wdrożonymi przez siebie najlepszymi praktykami, które mogą być inspiracją dla innych krajów członkowskich. 

Co daje monitoring wdrażania Europejskich Ram Interoperacyjności?

Obowiązek monitorowania postępów krajów członkowskich we wdrażaniu postanowień Europejskich Ram Interoperacyjności określony został już w programie ISA². Komisja Europejska stworzyła zintegrowane ramy monitorowania, oceny i raportowania wdrażania Europejskich Ram Interoperacyjności  w krajach europejskich: https://joinup.ec.europa.eu/collection/nifo-national-interoperability-framework-observatory/eif-monitoring

Dodatkowo ocena postępów ma pomóc państwom członkowskim określić obszary, w których ich wyniki powinny ulec poprawie. Z drugiej strony nacisk położony jest również na te sfery, w których kraje UE osiągają ponadprzeciętnie dobre wyniki. Zweryfikowany przez zewnętrzny podmiot obraz aktualnego stanu interoperacyjności w kraju może pomóc władzom w określeniu kolejnych etapów rozwoju Krajowych Ram Interoperacyjności i podzielić swoimi doświadczeniami na szerszym forum.
 

{"register":{"columns":[]}}