W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Senior w sieci. To skomplikowane?

21.01.2023

Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobry czas, aby poprawić wiedzę w zakresie bezpieczeństwa w internecie i wspierania seniora w poruszaniu się po cyfrowym świecie.

Rysunki przedstawiające dziadka, babcię, chłopca i dziewczynkę oraz napis: Teraz Ty im pomóż.

Internet to nieograniczone możliwości zarówno dla młodych, jak i seniorów. Niestety wielu z nich nie ma świadomości zagrożeń, które tam na nich czyhają. Jeśli chcesz ich uchronić przed podejmowaniem ryzykownych działań w sieci, rozmawiaj z nimi i przedstaw ewentualne zagrożenia. Wykorzystaj swoją wiedzę i pomóż im poruszać się po zawiłościach cyberświata.

Pokaż, jak zadbać o bezpieczeństwo danych w sieci. Zainstaluj program antywirusowy. Sprawdź zabezpieczenia stron i ustaw hasła. Uczul na to, aby senior nie odpowiadał na wiadomości osób, które proszą o finansowe wsparcie oraz zastanowił się nad dzieleniem się w sieci prywatnymi zdjęciami.

Naucz rozpoznawać zaufane sklepy internetowe. Pokaż, w jaki sposób dokonywać zakupów online. Poproś, aby senior zawsze sprawdzał, czy na stronie podane są szczegółowe dane sprzedawcy oraz czy dany sklep używa zaufanych bramek płatności. Pierwsze transakcje wykonaj wspólnie.

Warto zwrócić uwagę na metody, które opierają się na zaufaniu czy emocjach. Nasi seniorzy mają często tendencję do obdarzania innych nadmiernym zaufaniem. Oto przykłady:

  • Metoda na wnuczka – gdy ktoś włamie się na konto społecznościowe bliskiej osoby lub skorzysta z jej komunikatora, aby wyłudzić pieniądze.
  • Metoda na kod lub na znajomego – osoba „znajoma” odzywa się do seniora i prosi o podanie np. danych karty kredytowej lub debetowej, tłumacząc, że pilnie musi zapłacić za zakupy, a nie ma przy sobie portfela.
  • Fałszywe zbiórki pieniędzy – gdy organizatorzy nielegalnej kwesty próbują oszukać wrażliwych seniorów, podając nieprawdziwe fakty i dane.

Zakupy, spotkania z przyjaciółmi, możliwość uczestniczenia w spektaklach – wszystko to sprawia, że ramy świata rzeczywistego i wirtualnego zatarły się.

Seniorzy coraz chętniej korzystają z mediów społecznościowych. Pozwalają im one na utrzymanie znajomości z lat młodzieńczych czy na stały kontakt z rodziną. Także bankowość elektroniczna nie jest już dla nich nowością.

Dlatego warto zadbać o edukację oraz bezpieczeństwo w sieci. Na stronie https://www.gov.pl/web/seniorze-spotkajmy-sie-w-sieci  można znaleźć wiele cennych porad, jak bezpiecznie korzystać z możliwości, jakie daje internet.

Babcie i dziadkowie uczyli nas odkrywać świat, teraz my pomóżmy im odnaleźć się w nowym świecie online. Życzymy im wszystkiego najlepszego!

{"register":{"columns":[]}}