W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obowiązek zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10% w jednostkach sektora finansów publicznych

Zakres podmiotowy i przedmiotowy obowiązku

Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2127), zwana dalej: ustawą, wprowadza obowiązkowy cel 10% zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

Jednostki sektora publicznego objęte powyższym obowiązkiem:

  1. organy władzy publicznej, w tym organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa oraz sądy i trybunały;
  2. jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki;
  3. związki metropolitalne;
  4. instytucje gospodarki budżetowej;
  5. państwowe fundusze celowe;
  6. Zakład Ubezpieczeń Społecznych i zarządzane przez niego fundusze oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i fundusze zarządzane przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
  7. Narodowy Fundusz Zdrowia;
  8. uczelnie publiczne;
  9. Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne;
  10. państwowe i samorządowe instytucje kultury.

Ustalenie wysokości celu

W okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. podstawa obliczeń celu ilościowego została określona, jako średnioroczne zużycie energii elektrycznej w latach 2018-2019, w związku z sytuacją pandemiczną w latach 2020-2021, która w zdecydowanej większości przypadków spowodowała istotne zmniejszenie zużycia energii.

Natomiast oszczędności osiągane od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. obliczane są na podstawie całkowitego zużycia energii elektrycznej w roku 2022.

Do całkowitego zużycia energii elektrycznej, nie wlicza się zużycia:

  1. w budynkach wykorzystywanych na potrzeby obronności państwa;
  2. przez urządzenia techniczne i instalacje zapewniające ciągłość działania infrastruktury informatycznej jednostek sektora finansów publicznych (np. zużycie energii elektrycznej na potrzeby pracy serwerowni, której działanie z racji pełnionej funkcji nie powinno być ograniczane);
  3. obiektów stanowiących infrastrukturę krytyczną ujętą w wykazie, o którym mowa w art. 5b ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 261 i 583), zlokalizowaną na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Narzędzie do obliczania celu, o którym mowa w art. 37 ust. 1 i 3 ustawy dostępne w załączniku.

Sprawozdanie

Zgodnie z art. 37 ust. 5 ustawy ww. kierownicy jednostek sektora finansów publicznych, zobligowani są do przekazania do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki raportu z realizacji celu oszczędności energii elektrycznej, w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy obowiązek.

Formularze sprawozdań zostaną udostępnione przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na stronie BIP urzędu.

Kary i sankcje

Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy, karze podlega ten, kto nie realizuje obowiązku wymienionego w art. 37 ust. 1 i 3 ustawy. Kary wymierzane są w trybie administracyjnym przez Prezesa URE i mogą wynosić nie więcej niż 20 000 zł.

Dowiedz się więcej o racjonalizacji zużycia energii

Materiały

Narzędzie do obliczania celu
narzędzie.xlsx 0.05MB
{"register":{"columns":[]}}