W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie spotkania inaugurującego projekt predefiniowany

24.02.2021

Wydarzenie otwierające projekt predefiniowany w obszarze energii geotermalnej odbyło się 9 lutego 2021 r.

Program Środowisko Energia i Zmiany klimatu INAUGURACJA_geotermia

Uczestników spotkania powitał Pan Krzystof Galos, dyrektor Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk – beneficjenta projektu, a spotkanie otworzył Pan Minister Adam Guibourgé – Czetwertyński, podkreślając główne cele Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. Wspomniał także o wadze geotermii zarówno w Programie, jak i w przyjętej w ostatnim okresie przez polski rząd polityce energetycznej 2040.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Pan Artur Michalski podkreślał, że obecnie priorytetem jest jakość powietrza, dlatego wykorzystanie islandzkich doświadczeń w zakresie energii geotermalnej jest niezwykle ważne, także z uwagi na fakt zwiększenia znaczenia geotermii w miksie energetycznym naszego kraju. Dodał jednocześnie, że parametry obecnie eksploatowanych źródeł nie pozwalają jeszcze na działania ciepłownicze.

Jego Ekscelencja Ambasador Polski w Islandii Gerard Pokruszyński opowiadając o swojej misji na Islandii podkreślił, że geotermia to główny temat jego zainteresowania. Wspomniał także o Polakach pracujących na Islandii i o działaniach Polsko - Islandzkiej Izby Handlowej wspieraącej rozwój polskich firm na wyspie.

Jej Ekscelencja María Erla Marelsdóttir, Ambasador Islandii w Niemczech i w Polsce wspomniała o szeroko zakrojonych działaniach promujących fundusze EOG w Polsce. Nawiązała także do wizyty prezydenta Islandii w Polsce i wspólnego udziału prezydentów Islandii Guðni Th. Jóhannessona i Polski, Andrzeja Dudy w Konferencji Inaugurującej Program Energia, Środowisko i Zmiany Klimatu. Wyraziła nadzieję, że projekt budowania zdolności kluczowych interesariuszy w obszarze energii geotermalnej realizowany przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk wraz z Krajową Agencją ds. Energii Islandii okaże się sukcesem.

Podczas spotkania zaprezentowano także prowadzone obecnie przez NFOŚiGW nabory w zakresie energii geotermalnej – nabór na „Budowę źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną (geotermia głęboka)” w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, który przedstawiła pani Edyta Kuźmińska, a także nabór w ramach Geotermii Plus, pani Maria Cholewiska.

O projekcie predefiniowanym „Budowanie zdolności kluczowych zainteresowanych stron w dziedzinie energii geotermalnej” opowiedzieli przedstawiciele wnioskodawcy, z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN – pani profesor Beata Kępińska oraz pan Baldur Pétursson z Krajowej Agencji ds. Energii Islandii.

Logo MF EOG i NMF

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}