Ćwiczenia zgrywające służb pk. „Jezioro Tarnobrzeskie 2026” połączone z Akademią Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej oraz piknikiem „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie”
18.06.2026
Ćwiczenia zgrywające służb pk. „Jezioro Tarnobrzeskie 2026” połączone z Akademią Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej oraz piknikiem „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie”
W dniu 18 czerwca 2026 r. odbyły się ćwiczenia zgrywające służb pod kryptonimem „Jezioro Tarnobrzeskie 2026”, połączone z Akademią Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej oraz otwartym piknikiem edukacyjno-profilaktycznym pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie”.
Głównymi organizatorami przedsięwzięcia były Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu oraz Komenda Miejska Policji w Tarnobrzegu. Wydarzenie realizowane było przy współpracy z innymi służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców: Podkarpacki Urząd Wojewódzki, WOPR, 18 Brygada Artylerii, Straż Miejska w Tarnobrzegu, Sanepid, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu, Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, Polskie Linie Kolejowe, Straż Ochrony Kolei, Państwowa Straż Rybacka, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu, Tarnobrzeski Dom Kultury, Europark Wisłosan, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, PKO Bank Polski.
Wydarzenie zostało otwarte przez Komendanta Miejskiego PSP w Tarnobrzegu bryg. Daniela Myszkę oraz Komendanta Miejskiego Policji w Tarnobrzegu nadkom. Grzegorza Boronia, a udział w nim wzięli m. in.: Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie nadbryg. Tomasz Baran, Rektor-Komendant nadbryg. Tomasz Klimczak, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Andrzej Patrzałek, Zastępca Prezydenta Miasta Tarnobrzega Kamil Kalinka, Przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega Norbert Mastalerz, Wicestarosta Powiatu Tarnobrzeskiego Robert Pędziwiatr, Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego – st. bryg. w st. spocz. Jan Ziobro, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu Pan Grzegorz Kozik, Komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu Robert Kędziora, Rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu dr hab. Paweł Maciaszczyk, Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Tarnobrzega nadbryg. w st. spocz. Andrzej Babiec, przedstawiciele podmiotów współpracujących z Państwową Strażą Pożarną i Policją, kadra pedagogiczna szkół podstawowych w Tarnobrzegu, oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Tarnobrzegu.
Celem ćwiczeń było sprawdzenie przygotowania oraz doskonalenie współdziałania służb ratowniczych i porządkowych w warunkach symulowanych zdarzeń występujących na terenach wodnych i rekreacyjnych. W trakcie przedsięwzięcia przeprowadzone zostały 4 epizody obejmujące działania z zakresu ratownictwa wodnego, medycznego, technicznego oraz koordynacji działań.
Równolegle z ćwiczeniami realizowana była Akademia Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, podczas której uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z zasadami reagowania na sytuacje kryzysowe, sposobami przygotowania się na zagrożenia oraz funkcjonowaniem systemu ochrony ludności.
Integralną częścią wydarzenia będzie otwarty piknik edukacyjny „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie”, skierowany do dzieci, młodzieży oraz rodzin. W jego ramach przewidziano pokazy sprzętu ratowniczego i policyjnego, prezentacje pojazdów specjalistycznych, stoiska edukacyjne oraz działania promujące bezpieczne zachowania podczas wakacyjnego wypoczynku.
Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w nauce czynności resuscytacyjnych - pierwszej pomocy. Dorośli za pomocą alkogoli mogli sprawdzić reakcję organizmu po zażyciu alkoholu. Podczas festynu promowano także funkcjonowanie oraz prawidłowość zgłoszeń do operatorów na alarmowe numery. Dzieci i młodzież chętnie udzielała odpowiedzi policjantom i strażakom na zadawane pytania, które dotyczyły numeru alarmowego 112. Strażacy przygotowali wyjątkowy pokaz podczas którego instruowano dlaczego nie należy gasić płonącego tłuszczu wodą. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w konkursie plastycznym, dotyczącym zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz quizach edukacyjnych z nagrodami. W dalszej części spotkania przeprowadzono szereg inicjatyw informacyjnych na temat bezpiecznych zachowań w czasie wakacyjnego wypoczynku.
Chętni mogli obejrzeć sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie strażaków, policjantów oraz funkcjonariuszy straży ochrony kolei. Prowadzone działania były ukierunkowane na zwiększenie i poprawę bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą.
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Wojewody Podkarpackiego Pani Teresy Kubas-Hul, Marszałka Województwa Podkarpackiego Pana Władysława Ortyla, Prezydenta Miasta Tarnobrzega Pana Łukasza Nowaka oraz Starosty Tarnobrzeskiego Pana Pawła Bartoszka.
_ _ _
Opracowanie: st. kpt. Norbert Strojnowski - KM PSP Tarnobrzeg
Zdjęcia: Marcin Radzimowski - EchoDnia, st. kpt. Norbert Strojnowski - KM PSP Tarnobrzeg