W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego

17.08.2022

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu funkcjonuje Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „TARNOBRZEG”, która została powołana przez Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP rozkazem z dnia 11 lutego 2022 r.

SGRW-N „TARNOBRZEG” wchodzi w skład Podkarpackiej Brygady Odwodowej, jako pododdział centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego i składa się z sił i środków KM PSP w Tarnobrzegu i Rzeszowie. Obecnie w skład SGRWN „TARNOBRZEG” wchodzi łącznie 19 strażaków nurków, w tym 12 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Tarnobrzegu i 7 z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Rzeszowie. Strażacy nurkowie z JRG Tarnobrzeg posiadają następujące szkolenia specjalistyczne w zakresie prowadzenia prac podwodnych:

 • 4 nurków MSWiA wykonujących prace podwodne w zakresie ratownictwa z uprawnieniami do kierowania pracami podwodnymi,
 • 2 nurków MSWiA wykonujący prace podwodne w zakresie ratownictwa,
 • 6 młodszych nurków MSWiA wykonujących prace podwodne w zakresie ratownictwa.

Do realizacji zadań specjalistycznych SGRW-N „TARNOBRZEG” została wyposażona w lekki samochód ratownictwa wodnego SLRw Mercedes. Samochód posiada na wyposażeniu sprzęt nurkowy, w tym m. in.: kompletne wyposażenie nurkowe dla 4 strażaków, zestaw łączności podwodnej, sprężarkę umożliwiającą napełnianie butli powietrznych w terenie, agregat prądotwórczy, zbiorniki wypornościowe umożliwiające podnoszenie przedmiotów z dna akwenów, zestaw pomocy medycznej R1 oraz szeroki wachlarz narzędzi niezbędnych do wykonywania prac podwodnych. W 2020 roku strażacy należący do grupy nurkowej zostali doposażeni w 12 indywidulanych zestawów ubrań ochronnych zabezpieczających przed wychłodzeniem po nurkowaniu.

Rejon operacyjny dla SGRW-N „TARNOBRZEG” obejmuje obszar, dla którego wyznaczono najkrótszy czas dojazdu do miejsca zdarzenia. Obszar ten obejmuje następujące powiaty na terenie województwa podkarpackiego:  miasto Tarnobrzeg i pow. tarnobrzeski, pow. stalowowolski, pow. niżański, pow. kolbuszowski, pow. mielecki, pow. dębicki, pow. leżajski, pow. łańcucki, pow. przeworski, pow. jarosławski, miasto Przemyśl, pow. przemyski, miasto Rzeszów, pow. rzeszowski, pow. ropczycko-sędziszowski, pow. brzozowski, pow. sanocki, miasto Krosno, pow. krośnieński, pow. jasielski, pow. strzyżowski. Do obszaru działania SGRW-N „TARNOBRZEG” włączono również powiaty na terenie województw ościennych, w tym na terenie:

 • województwa świętokrzyskiego: pow. sandomierski, pow. staszowski,  
 • województwa lubelskiego: pow. kraśnicki i pow. janowski, pow. biłgorajski,
 • województwa małopolskiego: pow. dąbrowski.

SGRW-N „TARNOBRZEG” realizuje zadania z zakresu ratownictwa wodnego na poziomie gotowości A, w tym realizuje zadnia określone dla ratownictwa wodnego w zakresie podstawowym, a także zadania z zakresu specjalistycznego, w tym:

Ratowanie życia i zdrowia na obszarach wodnych, w szczególności poprzez wykonywanie prac podwodnych i stosowanie technik:

 • ratownictwa wodnego polegających na:
  • niesieniu pomocy tonącym, poprzez dotarcie do zagrożonych lub poszkodowanych osób, ewakuację poza strefę zagrożenia wraz z udzieleniem im kwalifikowanej pierwszej pomocy;
  • niesieniu pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych na wodzie, w przerębli i pod wodą, poprzez dotarcie do zagrożonych lub poszkodowanych osób, ewakuację z pojazdu, łodzi lub obiektu poza strefę zagrożenia wraz z udzieleniem im kwalifikowanej pierwszej pomocy;
 • ratownictwa lodowego polegającego na:
  • niesieniu pomocy ludziom znajdującym się pod lodem lub na lodzie (krze) poprzez dotarcie do zagrożonych lub poszkodowanych osób, ewakuację poza strefę zagrożenia wraz z udzieleniem im kwalifikowanej pierwszej pomocy.
{"register":{"columns":[]}}