W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty ratownicze w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Nowej Dębie

02.10.2021

Na placu ćwiczebnym dwa samochody osobowe po wypadku. Wokoło obu pojazdów widoczni strażacy oraz sprzęt ratowniczy.

2 października na obiektach Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowej Dębie odbyły się warsztaty ratownicze, których organizatorem była Komenda Miejska PSP w Tarnobrzegu. W wydarzeniu wzięły udział jednostki OSP z KSRG z terenu powiatu tarnobrzeskiego. Uroczystego otwarcia warsztatów dokonał komendant miejski PSP w Tarnobrzegu bryg. Marian Róg wraz ze starostą tarnobrzeskim Panem Jerzym Sudołem.

Na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej utworzono 4 stanowiska, na których strażacy podzieleni na grupy doskonalili swoje umiejętności zarówno w formie praktyki, jak i wiedzy teoretycznej. Wiedzę przekazywali instruktorzy w składzie: st. kpt. Paweł Ryś, kpt. Mateusz Frańczak, kpt. Norbert Strojnowski, asp. Paweł Kopyto, asp. Mariusz Majdański, mł. asp. Grzegorz Łojek, sekc. Krzysztof Kulig  oraz Szymon Marszal.

W czasie warsztatów strażacy poznawali alternatywne sposoby uwalniania osób poszkodowanych, metody stabilizacji pojazdów oraz  możliwości wykorzystania sprzętu hydraulicznego, elektrycznego i innych narzędzi podczas wykonywania dostępu do osób uwięzionych.

Dla grup ćwiczących odbywały się również wykłady nt. szeroko pojętego bezpieczeństwa własnego strażaków. Podczas zajęć przedstawiona została profilaktyka w walce z nowotworami w Straży Pożarnej. Omówiono metody ograniczające powstawanie chorób zawodowych poprzez stosowanie maseczek filtrujących, rękawiczek lateksowych oraz metod dekontaminacji ludzi i sprzętu po zdarzeniach. Wspomniano również tematykę komfortu cieplnego ratowników. Niewątpliwie uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę w tym zakresie czego dowodem były liczne pytania oraz dyskusje w tej tematyce.

W trakcie ćwiczeń Firma Autorud ze Stalowej Woli udostępniła swoje nowe auto ELEKTRYCZNE wraz z  doradcą, który przekazał szeroką wiedzę na temat budowy, rozwiązań technologicznych oraz zasad postępowania podczas zdarzeń z pojazdami elektrycznymi. Stanowisko to cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

Podczas warsztatów swoje miejsca wystawowe mieli również przedstawiciele firm:

  • FIRE-MAX
  • Fenix Market
  • Arpapol
  • Mactronic

Firmy te udostępniły dla ćwiczących swój sprzęt do ćwiczeń oraz służyli swoją wiedzą. Dodatkowo można było zapoznać się z nowinkami technicznymi oraz asortymentem.

Na zakończenie warsztatów wszystkim uczestnikom podziękował za udział zastępca komendanta miejskiego st. kpt. Daniel Myszka. Szczególne podziękowania kierujemy do  firm które pomogły w organizacji naszych  warsztatów :

  • PITERS MOTORS RECYKLING
  • PAW-BUD – Paweł Bożek

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Daniel Myszka, KM PSP w Tarnobrzegu
 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}