W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo pożarowe w lasach

10.05.2023

To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów. Państwowa Straż Pożarna oraz zarządcy terenów leśnych dokładają wszelkich starań aby zgorzenie pożarowe w lasach minimalizować a w przypadku powstania pożaru doprowadzić do szybkiego wykrycia, ograniczenia rozprzestrzeniania się i ugaszenia.

Na terenie leśnym z zielona trawą pali się ściółka.

Wysokie temperatury otoczenia oraz wypoczynek poza miastem na łonie natury nie zawsze wiąże się z bezpieczństwem. Często, podczas wypoczynku w lesie, nie tylko nie zachowując szczególnej ostrożności  ale nawet podstawowych zasad bezpieczeństwa doprowadzamy do powstania pożaru.

Aby zminimalizować ryzyko należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad:
1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:

- rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
- palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.
2. W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
3. Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m.
4. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.
5. Zapamiętajmy, co określają stopnie zagrożenia pożarowego w lasach:

0 - brak zagrożenia,
I - zagrożenie małe,
II - zagrożenie duże; bądź ostrożny,
III - zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych.

 Zwróć uwagę, czy nie ma zakazu wstępu do lasu.

Informacja o zakazach podawana jest przy pomocy ogłoszeń umieszczanych w terenie zagrożonym, w lokalnych mediach, a także na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych  https://www.lasy.gov.pl/pl

Określenie stopnia zagrożenia pożarowego lasów prowadzone jest od marca (po ustąpieniu pokrywy śnieżnej) do września (lub dłużej aż do wystąpienia jesiennych opadów deszczu), w 34 strefach prognostycznych o godz. 9.00 i w miarę potrzeby o godz. 13.00. Metoda opiera się na pomiarze wilgotności ściółki i wilgotności powietrza. Każdego dnia Instytut Badawczy leśnictwa publikuje na swojej stronie aktualny stopień zagrożenia pożarowego lasu:

dla całej Polski  https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/index.php
dla Puszczy Białowieskiej https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/szpl_bialowieza.php

Teren powiatu hajnowskiego w całości obejmuje Nadleśnictwa: Białowieża, Browsk, Hajnówka i Białowieski Park Narodowy oraz w części Nadleśnictwa Żednia i Bielsk. Każdy z zarządców tych obiektów, uwzględniając regulujące ten aspekt przepisy, stara się jak najlepiej zabezpieczyć las pod względem przeciwpożarowym. Polega to m. in. na zapewnieniu właściwej ilości oraz odpowiednim utrzymaniu: dojazdów pożarowych, punktów czerpania wody, pasów przeciwpożarowych, dostrzegalni pożarowych, pojazdów gaśniczych, baz sprzętu przeciwpożarowego.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce każdego roku przeprowadza czynności kontrolno – rozpoznawcze z zakresu przestrzegania przepisów przeciwpożarowych na terenach leśnych oraz niejednokrotnie uczestniczy w spotkaniach roboczych i szkoleniach mających na celu podniesienie bezpieczeństwa na terenach leśnych. Ponadto cyklicznie przeprowadza ćwiczenia, w które zaangażowane są nie tylko siły i środki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu ale również powiatów sąsiednich oraz Wojskowej Straży Pożarnej.    

 

GDY WYBUCHNIE POŻAR !!!
natychmiast powiadom osoby znajdujące się w strefie zagrożenia,
zaalarmuj straż pożarną ( 998 lub 112 ),
przystąp do ewakuacji ludzi i mienia,
udziel pomocy osobom poszkodowanym,
jeśli to możliwe, zachowując szczególna ostrożność, spróbuj gasić pożar.

 

Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Bajko, KP PSP Hajnówka.
Zdjęcia: KP PSP w Hajnówce.

{"register":{"columns":[]}}