W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia w zakładzie Bałtykgaz Sp. z o. o.

07.09.2021

Działko wodne podaje prąd wody na cysternę kolejową. Do działka prowadzą dwa węże strażackie.

07 września 2021 roku odbyły się ćwiczenia sprawdzające zewnętrzny plan operacyjno – ratowniczy w zakładzie o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej Bałtykgaz Sp. z o. o. zlokalizowany w Zabłotczyźnie 30, gm. Narewka.

Scenariusz ćwiczeń zakładał , iż na kolejowym froncie rozładunku gazu płynnego propan – butan w momencie przeładunku doszło do niespodziewanego niewielkiego wycieku gazu z zaworu spustowego cysterny. Widząc to zjawisko obsługa stanowiska podjęła nieskuteczną próbę zatamowania wycieku, co gorsza doprowadziła ona do zapalenia się wydobywającego się gazu. Opuszczając zagrożony teren jeden z pracowników zasłabł drugi poślizgnął się na torach kolejowych w wyniku czego upadł uderzając głową o szynę i stracił przytomność.

Zadania pracowników zakładu polegały na wdrożeniu wewnętrznych procedur dotyczących tego typu zdarzeń. W pierwszej kolejności pracownicy o zdarzeniu poinformowali kierownictwo zakładu i Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Hajnówce. Następnie własnymi siłami  próbowali ewakuować rannych pracowników - niestety udało się ewakuować tylko jednego. Odholowano jedną z cystern kolejowych stojących w bezpośredniej odległości.

Zadania zastępów biorących udział w ćwiczeniach polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odnalezieniu i ewakuacji pracownika zakładu, udzieleniu mu kwalifikowanej pierwszej pomocy, budowy zaopatrzenia wodnego z pobliskiego zbiornika przeciwpożarowego, schładzaniu palącej się cysterny kolejowej, zatamowaniu wycieku gazu i ugaszeniu pożaru.

Po zakończeniu działań przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce , Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku omówili przebieg ćwiczeń  oraz poprawność wykonywania poszczególnych zadań. Kierownictwo zakładu Bałtykgaz Sp. z o. o. przedstawiło specyfikę i zagrożenie występujące na terenie zakładu.

W ćwiczeniach brały udział 2 zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Hajnówce oraz cztery zastępy OSP z terenu gminy Narewka: OSP Narewka, OSP Lewkowo Stare, OSP Siemianówka, OSP Olchówka.

Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Bajko, KP PSP w Hajnówce.

Zdjęcia: mł. bryg. Piotr Sienkiewicz, KP PSP w Hajnówce.

Zdjęcia (6)