W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia w zakładzie Fabryki Mebli Forte S.A. w Hajnówce

10.09.2021

Po prawej stronie szary budynek produkcyjny z żółtymi drzwiami. Po środku na drodze namalowane białoczerwone pasy. Po lewej dwa strażackie samochody w okól których strażacy rozwijają węże.

10 września 2021 roku w Fabryce Mebli Forte S.A. w Hajnówce odbyły się ćwiczenia doskonalące ujęte w rocznym planie ćwiczeń na obiektach. Scenariusz ćwiczeń zakładał najechanie wózkiem widłowym na konstrukcję nośną hali w wyniku czego dochodzi do zwarcia instalacji elektrycznej oraz pożaru materiałów palnych znajdujących się w pobliżu. Operator wózka traci przytomność.  Po ogłoszeniu alarmu o pożarze w głównej hali produkcyjnej pracownicy ewakuowali się na zewnątrz. Zakładowa grupa ratownicza podjęła próbę ugaszenia pożaru hydrantami wewnętrznymi jednak okazała się ona nie skuteczna. W chwili przybycia zastępów straży pożarnej kierownik produkcji przedstawił sytuację panującą na miejscu zdarzenia.

Zadania zastępów biorących udział w ćwiczeniach polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu rozpoznania, odnalezieniu i ewakuacji uwięzionego operatora, udzieleniu mu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz ugaszeniu pożaru.

Po zakończonych ćwiczeniach inspektor ds. ochrony przeciwpożarowej oprowadzając strażaków po terenie zakładu przedstawił największe niebezpieczeństwa jakie mogłyby wystąpić podczas realnego zagrożenia oraz omówił wszelkie systemy zabezpieczeń jakie występują w poszczególnych budynkach. W ćwiczeniach brały udział 2 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Hajnówce.

Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Bajko, KP PSP w Hajnówce.
Zdjęcia: KP PSP w Hajnówce.

Zdjęcia (5)