W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia w zakładzie Grand Activated

24.11.2021

Na tle białego budynku stoją strażacy i czerwony strażacki wóz bojowy, przed nimi z kurtyny rozpryskuje się woda.

23 listopada 2021 roku w zakładzie Grand Activated Sp z o. o.  w Hajnówce odbyły się ćwiczenia doskonalące ujęte w rocznym planie ćwiczeń na obiektach. Zakład Grand Activated zajmuje się produkcją węgla aktywnego. Węgiel aktywny ma ogromne zdolności adsorpcyjne i jest wykorzystywany głównie w końcowym etapie oczyszczania wody pitnej i ścieków, oczyszczania gazów spalinowych oraz do produkcji farmaceutyków czy suplementów diety.


Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w wyniku prac konserwacyjnych doszło do rozszczelnienia połączeń kołnierzowych przy zbiorniku na gaz propan butan. Podczas zdarzenia jeden z  pracowników został poszkodowany i stracił przytomność. W chwili przybycia zastępów straży pożarnej inspektor do spraw BHP  przedstawił sytuację panującą na miejscu zdarzenia. Zadania zastępów biorących udział w ćwiczeniach polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu rozpoznania, ewakuacji pracowników z pobliskiej hali produkcyjnej, odnalezieniu i ewakuacji poszkodowanego pracownika, udzieleniu mu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz zlikwidowaniu wycieku poprzez zakręcenie zaworu przy zbiorniku.


Po zakończonych ćwiczeniach strażacy zostali oprowadzeni po terenie zakładu, gdzie przedstawiono im występujące zagrożenia oraz zabezpieczenia. W ćwiczeniach brały udział 3 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Hajnówce.

Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Bajko, KP PSP w Hajnówce.
Zdjęcia: Grand Activated Sp. z o. o.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}