W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa

27.03.2023

Piktogram z okiem, uchem i nosem. Niżej podpisy: Nie widać, nie słychać, nie czuć.

24 marca 2023 roku ok. godz. 01:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Hajnówce otrzymało zgłoszenie z numeru alarmowego 112 dotyczące prawdopodobnego ulotnienia się tlenku węgla (czadu) w budynku mieszkalnym jednorodzinnym przy ul. Danielej w Hajnówce. Dodatkowo  poinformowano, że poszkodowany jest 14 letni chłopiec. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Hajnówce w sile 7 ratowników. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że młody chłopak jest już pod opieką ratowników medycznych a jego objawy wskazują na zatrucie tlenkiem węgla (osłabienie, ból i zawroty głowy). Budynek zamieszkiwały jeszcze 3 osoby (matka i dwoje jej dzieci), którzy w trakcie zdarzenia znajdowali się na zewnątrz i nie zgłaszali żadnych dolegliwości. Ratownicy z Zespołu Ratownictwa Medycznego przeprowadzili profilaktyczne badania i nie stwierdzili objawów zatrucia u pozostałych domowników.  Czynności przeprowadzone przez funkcjonariuszy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Hajnówce potwierdziły przypuszczenia o ulotnieniu się czadu. Źródłem emisji okazał się piec C.O. na paliwo stałe znajdujący się w łazience, który prawdopodobnie uległ awarii. Ratownicy wygasili piec, przewietrzyli pomieszczenia poprzez otwarcie okien i ponownie sprawdzili cały budynek pod kątem substancji niebezpiecznych – brak wskazań miernika.

Sezon zimowy powoli dobiega końca co nie oznacza, że nasza czujność może być mniejsza. Najdrobniejsze awarie źródeł ciepła mogą doprowadzić do tragicznych wydarzeń, które mogą skutkować utratą zdrowia a nawet życia.

Strażacy od lat uczestniczą w szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej i wielu akcjach m. in.: „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. To ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.
Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Staramy się informować szerokie grono odbiorców poprzez media społecznościowe, pogadanki jak również spotkania w Naszej Komendzie. Od najmłodszych lat uczymy, że czad to cichy zabójca, którego nie możemy wyczuć ani zobaczyć. Możemy jednak się zabezpieczyć poprzez montaż czujek czadu i dymu, których koszt oscyluje w okolicy kilkudziesięciu złotych. Tak mały koszt może uratować nasze życie i zdrowie.

 

Opracowanie: mł. kpt. Michał Smyk

{"register":{"columns":[]}}