W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne pożary lasu w ok. miejscowości Dubicze Cerkiewne

04.06.2021

Pośród zielonych brzózek dwóch strażaków w ubraniach bojowych podaję jeden prąd wody na palącą się ściółkę.

Ostatni pożar lasu na terenie gm. Dubicze Cerkiewne odnotowano 05 maja 2021 r. W przeciągu ostatnich dwóch dni na terenie tej gminy odnotowano kolejne dwa pożary lasu. 

02 czerwca o godz. 12:59 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Hajnówce wpłynęło zgłoszenie o pożarze poszycia w lesie sosnowym w okolicach miejscowości Dubicze Cerkiewne. Do zdarzenia zadysponowano cztery zastępy straży pożarnej: po jednym z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Hajnówce i z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Hajnówce Posterunek w Czeremsze oraz po jednym z OSP Dubicze Cerkiewne oraz z OSP Tofiłowce. Działania zastępów polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palące się poszycie. Spaleniu uległa ściółka o powierzchni 0,1 ha. Podczas prowadzonych działań na miejscu obecne były służby leśne z Nadleśnictwa Bielsk.

Kolejnego dnia 03 czerwca o godz. 12:53 ponownie wpłynęło zgłoszenie o pożarze ściółki w lesie w okolicach miejscowości Czechy Orlańskie, gm. Dubicze Cerkiewne. Pożarem objęte zostało 0,3 ha lasu. Do zdarzenia zadysponowano pięć zastępów straży pożarnej: po jednym z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Hajnówce i z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Hajnówce Posterunek w Czeremsze, dwa zastępy z OSP Kleszczele oraz jeden z OSP Dubicze Cerkiewne. Podczas prowadzonych działań na miejscu obecne były służby leśne z Nadleśnictwa Bielsk.

W obydwu przypadkach przypuszczalną przyczyną powstania pożaru było podpalenie

Z uwagi na niewielkie opady deszczu oraz utrzymujący się 2 stopień zagrożenia pożarowego w lasach na terenie powiatu hajnowskiego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wizyt w lesie. 

Niska wilgotność pokrywy gleby,  brak opadów, silny wiatr to idealne warunki do powstania i błyskawicznego rozwoju pożaru. Przyczyną większości pożarów lasów jest człowiek.  Pamiętajmy aby przez naszą nierozwagę nie doszło do tragedii, w której ucierpi środowisko naturalne, gdzie mogą zginąć zwierzęta lub nawet ludzie.

Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Bajko, KP PSP w Hajnówce
Zdjęcia: KP PSP w Hajnówce