W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty szkoleniowe funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce z zakresu kontrolowanego wypalania

11.10.2023

11 października na poligonie w Nadleśnictwie Drygały (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku) odbyła się druga część warsztatów szkoleniowych z zakresu przeprowadzania kontrolowanego wypalania wrzosowisk, w której uczestniczyło czterech funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce. Warsztaty były praktyczną częścią szkolenia, którego pierwszą część (teoretyczną) funkcjonariusze naszej komendy odbyli na początku roku w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym.

Na łące w rozsypce stoi kilkunastu strażaków obok nich paląca się trawa.

Na początku zajęć omówiono założenia, zabezpieczenie działań oraz zwrócono szczególną uwagę za zachowanie zasad BHP. Organizatorzy warsztatów wytypowali dwa obszary wrzosowisk, które przeznaczono do wypalenia. Wszystkie osoby biorące udział w szkoleniu zapoznały się z podręcznym sprzętem gaśniczym oraz z zapalarką Drip Torch. Wyznaczone obszary zostały odpowiednio zabezpieczone. Uczestnicy podzieleni na zespoły przystąpili do kontrolowanego wypalania dwóch obszarów o łącznej powierzchni około 2 hektary. Działania, w których uczestniczyli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowej Straży Pożarnej, pracownicy Nadleśnictwa Drygały, Dyrekcji Regionalnej lasów Państwowych w Białymstoku oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa trwały ponad 5 godzin.

Dzięki warsztatom funkcjonariusze naszej komendy mogli przećwiczyć kontrolowane wypalanie redukujące obciążenie ogniowe na zagrożonych terenach, a także zapoznać się z zasadami zabezpieczenia obszarów przed rozprzestrzenianiem się ognia na terenach otwartych. Ćwiczenia pokazały również jak skutecznie można ograniczyć rozwój pożaru poprzez działanie przeciwogniem i jak istotną rolę pełni podręczny sprzęt gaśniczy, który rzadko stosuje się podczas gaszenia pożarów wielkopowierzchniowych.

Użycie kontrolowanego ognia jest prawnie dopuszczalne, ale praktycznie w Polsce niestosowane, ze względu na brak znajomości zasad i warunków kontrolowanego wypalania oraz jednoznaczne kojarzenie ognia w środowisku leśnym tylko w negatywnym znaczeniu.

Składamy serdeczne podziękowania Nadleśnictwu Drygały, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Instytutowi Badawczemu Leśnictwa za możliwość uczestnictwa w warsztatach.

 

Opracowanie:  kpt. Marcin Gacuta, KP PSP w Hajnówce.
Zdjęcia:  KP PSP w Hajnówce.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}