Wspólne szkolenia WCR Bielsk Podlaski i KP PSP Hajnówka
08.10.2025
Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim prowadzi cykliczne szkolenia z zakresu ochrony ludności funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce.
Szkolenia odbywają się w siedzibie KP PSP w Hajnówce i są skierowane do wszystkich zmian służbowych – każda zmiana uczestniczy w jednodniowym szkoleniu, a cały cykl trwa trzy dni.
Podczas zajęć omawiane są m.in.:
- zasady ewakuacji,
- alarmowanie i reagowania na sygnały ostrzegawcze,
- procedury postępowania po ogłoszeniu alarmu,
- wyposażenie plecaka ewakuacyjnego,
- podstawy przygotowania indywidualnego planu ewakuacyjnego.
Ważnym elementem szkoleń jest prezentacja plecaka ewakuacyjnego – przywożonego przez instruktorów WCR – wraz z omówieniem jego wyposażenia oraz zastosowania. Uczestnicy mają możliwość zapoznania się z praktycznymi rozwiązaniami oraz zasadami kompletowania indywidualnego zestawu ewakuacyjnego na wypadek zagrożenia.
Szkolenie ma charakter edukacyjny, nastawiony na zwiększenie świadomości i przygotowanie funkcjonariuszy PSP do skutecznego działania w sytuacjach kryzysowych.
Wspólne działania WCR i KP PSP Hajnówka służą budowaniu silnego systemu bezpieczeństwa oraz efektywnemu przygotowaniu służb do reagowania w sytuacjach kryzysowych. Zdobyta wiedza i umiejętności posłużą funkcjonariuszom również podczas działań z szeroko pojmowanej prewencji społecznej.
Opracowanie: kpr. Urszula Batura, WCR Bielsk Podlaski; st. kpt. Rafał Smyk, KP PSP w Hajnówce
Zdjęcia: st. kpt. Rafał Smyk, KP PSP w Hajnówce