W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia pk. "BROWAR 2021"

04.10.2021

Na zdjęciu widzimy strażaków w ubraniach gazoszczelnych ewakuujących poszkodowanego (manekina) z terenu zagrożonego. W tle widzimy instalacje chemiczną.

W dniu 01.10.2021 r. odbyły się ćwiczenia praktyczne w zakładzie Piwowarskim w Leżajsku pod kryptonimem „Browar 2021”. Zostały przećwiczone dwa scenariusze: 

  • W dniu 01.10.2021 r. około godz. 11.30 dochodzi do uszkodzenia zaworu na instalacji amoniakalnej wchodzącej w skład skraplaczy. W wyniku rozszczelnienia unosi się chmura mgły amoniakalnej powodując uwięzienie na podeście dwóch pracowników wykonujących naprawy okresowe. Osoby te tracą przytomność. 
  • Podczas transportu substancji niebezpiecznej (wodorotlenek sodu) przewożonej przy pomocy wózka widłowego i zbiornika DPL 1000 l nastąpiło jego rozszczelnienie. Wodorotlenek rozlewa się po placu wewnętrznym przed magazynami.  

W ćwiczeniach udział brały zastępy z JRG Leżajsk oraz JRG Nowa Sarzyna, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Leżajsk. Sprawdzono możliwości taktyczne działania Grupy, sprzęt do uszczelniania i przepompowania substancji niebezpiecznych oraz współpracę z zakładową służbą ratowniczą i przedstawicielami Zakładu Browar. Ćwiczenia były bardzo owocne we wnioski, które po przeanalizowaniu na pewno usprawnią prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych. 
 

Opracowanie: mł. bryg. Antoni Rudziński, KP PSP Leżajsk
Zdjęcia:  Zakłady Piwowarskie w Leżajsku

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}