W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Warsztaty medyczne w dobie pandemii

21.05.2021

Na zdjęciu widać uczestników warsztatów medycznych. Na pierwszym planie Komendant Powiatowy, w oddali za stołami siedzą strażacy PSP i OSP.

W dniu 21 maja br. Komendant Powiatowy PSP w Oleśnicy zorganizował warsztaty medyczne kierowane głównie dla liderów ratownictwa medycznego zmian służbowych JRG Oleśnica oraz JRG Syców oraz przedstawicieli OSP ksrg z terenu powiatu.  W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, pierwszy raz od kilkunastu lat nie odbyły się manewry medyczne w pełnym zakresie, z udziałem kilkudziesięciu zespołów ćwiczących.

W roku bieżącym dostosowaliśmy formę warsztatów do obowiązujących obostrzeń. Przygotowaliśmy szkolenie dla liderów ratownictwa medycznego zmian służbowych JRG Oleśnica i JRG Syców oraz liderów z OSP ksrg. Szkolenie zaplanowano w dwóch etapach, tj. część teoretyczna (również on-line dostępna dla wszystkich chętnych OSP z terenu powiatu oraz komend powiatowych i miejskich PSP woj. dolnośląskiego) oraz część praktyczna.

Warsztaty rozpoczęły się o godzinie 9 szkoleniem teoretycznym, które przeprowadził Pan dr Piotr Szetelnicki (na co dzień lekarz zespołu LPR, wieloletni pracownik KW PSP we Wrocławiu), który od wielu lat współpracuje z naszą Komendą i bezinteresownie prowadzi zajęcia i wspiera nas merytorycznie w organizowanych przez nas szkoleniach.

W sali JRG Syców w szkoleniu poza liderami ratownictwa medycznego zmian służbowych, uczestniczyli również liderzy jednostek OSP oraz kierownictwo Komendy, JRG w Oleśnicy i Sycowie oraz zmiana służbowa JRG w Sycowie.

Dzięki udostępnieniu przez KW PSP Wrocław systemu do wideokonferencji, w części teoretycznej on-line uczestniczyły: JRG Oleśnica, OSP z terenu powiatu oleśnickiego oraz komendy woj. dolnośląskiego (łącznie 20 komend PSP oraz jednostek OSP – około 200 osób).

Głównym tematem części teoretycznej było badanie ABC, gdzie szczegółowo omówiono poszczególne etapy badania, zwrócono uwagi na błędy i możliwe zagrożenia wynikające z niewłaściwego prowadzenia badania ABC. Prowadzący zwracał uwagę na elementy, które pozwalają na szybką identyfikację rodzaju obrażeń.

Przygotowania merytorycznej części szkolenia praktycznego podjęli się Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego we Wrocławiu pan st. str. lek. med. Wojciech Kopacki, dr Piotr Szetelnicki oraz powiatowy koordynator tut. Komendy - st. sekc. Przemysław Pytel. Przygotowano 5 punktów szkoleniowych umiejscowionych na terenie JRG Syców – w większości na terenie otwartym, jeden z punktów znajdował się na garażu. Przy każdym punkcie zapewniono środki do dezynfekcji, instruktorzy zostali zobowiązani do dezynfekowania sprzętu po każdej grupie ćwiczących.
Na punktach realizowano niżej wymienione zadania.

  1. „Trudne drogi oddechowe” – udrożnianie bezprzyrządowe, wentylacja przy pomocy różnego sprzętu, maski i filtry – dobieranie, stosowanie, uszczelnienie.
  2. „Przyrządowe zabezpieczanie dróg oddechowych” – rurki ustno-gardłowe, maski krtaniowe, rurki krtaniowe, rurki i-gel.
  3. „Odsysanie jamy ustnej” – rodzaje ssaków, rodzaje drenów, metody odsysania z funkcjami życiowymi i bez podczas RKO, Manewr Selicka, odsysanie z maski krtaniowej, BHP, dezynfekcja.
  4. „Tamowanie krwotoków zewnętrznych zagrażających życiu” – bezpośredni ucisk opatrunek uciskowy, Wound Paking, opatrunki hemostatyczne.
  5. „Opaska uciskowa” – kiedy używamy, metody zakładania, improwizowane opaski.

W szkoleniu praktycznym uczestniczyło bezpośrednio 20 strażaków, podzielonych na 5 grup. Na punktach szkoleniowych opiekę merytoryczną sprawowali koordynatorzy rat. medycznego z powiatów: świdnickiego, średzkiego, górowskiego, trzebnickiego, oleśnickiego oraz KW PSP we Wrocławiu  – oraz ratownicy medyczni tut. Komendy. Instruktorzy na bieżąco korygowali błędy oraz odpowiadali na pytania i rozwiewali wątpliwości.

Po części teoretycznej i praktycznej nastąpiło podsumowanie warsztatów wraz z wnioskami.

Serdecznie dziękujemy poszczególnym Komendantom za umożliwienie udziału w warsztatach poszczególnych strażaków instruktorów.

Warsztaty były jednym z pierwszych ćwiczeń PSP na terenie woj. dolnośląskiego otwartych dla strażaków spoza Komendy. Stopniowo w ramach luzowania obostrzeń, jako Komenda, będziemy wracać do organizacji kolejnych szkoleń, np. druhów OSP.

KP PSP Oleśnica.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}