W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia powiatowe „MESKO 2021”

10.09.2021

Zdjęcie przestawia pracę specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego ze Skarżyska-Kamiennej. Strażacy przygotowują się do uszczelniania zbiornika i likwidacji wycieku substancji niebezpiecznej. Obok nich stoi zbiornik przygotowany do przepompowania substancji. Dookoła widać las mieszany.

10 września br. na terenie zakładów metalowych Mesko S.A. odbyły się powiatowe ćwiczenia ratownicze pk. „MESKO 2021”. Organizatorem ćwiczeń był Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej przy współudziale Zakładowej Służby Ratowniczej MESKO S.A. W ćwiczeniach uczestniczyły siły i środki PSP z terenu powiatu skarżyskiego i ostrowieckiego, zastępy OSP wchodzące w skład Powiatowej Kompanii Odwodowej a także służby takie jak Policja
i Państwowe Ratownictwo Medyczne. W pracach sztabu powołanego na potrzeby akcji udział wzięli przedstawiciele zespołów zarządzania kryzysowego na szczeblu gminnym, miejskim i powiatowym oraz specjaliści ds. produkcji z zakładu Mesko  S.A. . Łącznie w ćwiczenia zaangażowano około 85 strażaków, 20 pojazdów pożarniczych, w tym Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemiczno- Ekologicznego ze Skarżyska-Kamiennej oraz Ostrowca Świętokrzyskiego.

Scenariusz ćwiczeń składał się z 3 epizodów:

Epizod 1 – wypadek komunikacyjny i wyciek substancji wykorzystywanej do produkcji paliwa rakietowego

Epizod 2 – wyciek amoniaku z uszkodzonej butli w jednym z obiektów

Epizod 3 – pożar lasu w okolicach osady Szczepanów

Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie procedur zawartych w Zewnętrznym Planie Operacyjno- Ratowniczym dla zakładów Mesko S.A.

 

Opracowanie: asp. Rafał Maciejczak – oficer prasowy KP PSP Skarżysko-Kamienna

Zdjęcia: asp. Rafał Maciejczak

Zdjęcia (6)