W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno Ekologicznego "SKARŻYSKO"

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „SKARŻYSKO”

Na bazie sił i środków Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Skarżysku-Kamiennej została powołana specjalistyczna grupa ekologiczno-chemiczna „Skarżysko” wchodząca w skład Świętokrzyskiej Brygady Odwodowej. Specjalistyczna grupa „Skarżysko” została powołana do prowadzenia działań związanych z likwidacją zdarzeń związanych z uwolnieniem niebezpiecznych substancji chemicznych zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu oraz mogących spowodować zagrożenia związane z degradacją naszego środowiska naturalnego, prowadząc do katastrof ekologicznych. Obszar działania specjalistycznej grupy ekologiczno-chemicznej obejmuje obszar całego województwa świętokrzyskiego ze szczególnym uwzględnieniem powiatów północnych. W skład grupy wchodzą

- ciężki samochód ratownictwa technicznego SCRt
- ciężki samochód gaśniczy GCBA5/40
- średni samochód ratownictwa chemicznego SRCHem na podwoziu Iveco
- samochód operacyjny  Hyundai

Podstawowe wyposażenie grupy specjalistycznej stanowi nowoczesny średni samochód ratownictwa chemiczno-ekologicznego na podwoziu Iveco. Wyposażony jest on w niezbędny sprzęt specjalistyczny służący do rozpoznawania, zapobiegania oraz usuwania skutków zdarzeń zagrożenia chemicznego. Jest on wykorzystywany do prowadzenia działań z udziałem substancji niebezpiecznych na lądzie jak i na powierzchni wody. Na jego wyposażeniu znajduje się m.in. specjalistyczny sprzęt do identyfikacji zagrożeń, umożliwiający szybkie określenie rodzaju substancji z jaką mamy do czynienia. Do usuwania rozlanych cieczy palnych i żrących służą specjalne pompy, których na wyposażeniu jest 6 sztuk. Istotne elementy wyposażenia to:

- Aparaty powietrzne firmy DRAGER
- Ubrania gazoszczelne
- Pompa wężowa Depa-Elro
- Pompa wirnikowa MAST-Gup

- Pompa Lutz Niro i PCV
- Skimer olejowy
- Odsysacz WAP TURBO
- Cylindryczne poduszki (uszczelnianie instalacji technologicznych, zamykanie studzienek oraz otworów wlewu)
- Agregat prądotwórczy
- Pompa turbinowa AWG LENZ
- Elastyczne zapory (zatrzymywanie wycieków olejowych)

{"register":{"columns":[]}}