W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Inne zagrożenia

Charakterystyka pozostałych zagrożeń na terenie powiatu sokólskiego.

 

ZAGROŻENIA KATASTROFAMI BUDOWLANYMI

Elementem, który ma wpływ na wzrost zagrożeń katastrofami budowlanymi jest:

  •  wyeksploatowanie techniczne obiektu,
  • brak właściwej konserwacji,
  • awarie instalacji technicznych,
  • pożary,
  • wady w posadowieniu obiektów,
  • nieprawidłowość w wykonawstwie obiektu,
  •  przypadki losowe takie jak huragany, obsunięcia podłoża,
  • przeciążenia części budynków,
  • niezabezpieczenie obiektów przeznaczonych do rozbiórki,
  • wybuchy materiałów pirotechnicznych,
  • wstrząsy sejsmiczne.

Potencjalnie największe zagrożenia na terenie powiatu może wywołać wybuch gazu stosowanego w obiektach i budynkach, głównie propan – butan  w butlach 11 kg.

INNE ZAGROŻENIA

Zagrożenia powodziowe

Z uwagi na brak na terenie powiatu cieków i akwenów wodnych mogących spowodować niebezpieczeństwo powodzi – zagrożenia powodziowego nie przewiduje się. Brak jest terenów zalewowych i polderów. Mogą wystąpić jedynie lokalne zalania i podtopienia związane z gwałtownymi opadami deszczu lub topnieniem śniegu. Powstają one głównie na terenach zurbanizowanych, gdzie zaburzone zostały naturalne odpływy wody.

Zagrożenia meteorologiczne

Silne wiatry powodują – łamanie drzew blokujące przejazd, niszczenie budynki, niszczenie sieci energetycznych.

Opady deszczu i gradu powodują – lokalne zalania budynków, niszczenie upraw, podmywanie dróg i szlaków komunikacyjnych, wymywanie i obsuwanie zboczy.

Brak opadów powoduje – susze i pożary.

Burze powodują – gwałtowne pożary budynków.

Opady śniegu, wahania temperatury powodują – utknięcie pojazdów w zaspach, utrudnienia w zaopatrzeniu ludności w podstawowe artykuły żywnościowe i leki, uszkodzenia infrastruktury, powstawanie sopli i nawisów śnieżnych, podtopienia roztopowe, gołoledź i wypadki komunikacyjne, zawalenia się konstrukcji dachowych budynków.

Pozostałe zagrożenia

Największy odsetek gleb na terenie powiatu zajmują gleby wytworzone z piasków i żwirów usytuowane na wysokich wzgórzach morenowych, kemowych i ozowych. W związku z powyższym na terenie powiatu sokólskiego występuje duża ilość surowców mineralnych, które eksploatuje się metodami odkrywkowymi. Kopalnie odkrywkowe żwiru występują w rejonie Sokółki (Kundzin, Zadworzany, Gieniusze, Podkamionka), rejonie Sidry (Racewo), rejonie Kuźnicy ( Łosośna). Powyższe koipalnie oraz duża ilość eksploatowanych dzikich żwirowni, stwarzają duże zagrożenie – głównie zasypaniami. Ponadto wyeksploatowane wypełnione wodą wyrobiska pożwirowe w Łosośnie Wielkiej i Kundzinie stanowią miejsce wypoczynku i kąpieli mieszkańców okolicznych gmin. Duże głębokości dochodzące do 30 m, strome urwiska, połączone z ludzką bezmyślnością i brakiem umiejętności stanowią częstą przyczynę utonięć.

ZAGROŻENIA TRANSGRANICZNE I PONADPOWIATOWE

Zagrożenia transgraniczne i ponadpowiatowe mogą powodować:

  • skażenia rzek na terenie powiatu będących dopływem rzek na terenie Republiki Białorusi (Nietupa, Krynka, Łosośna),
  • skażenie rzek na terenie powiatu będących dopływem rzek na terenach sąsiednich powiatów (Sokołda, Brzozówka, Biebrza),
  • pożary wielkoobszarowe kompleksów leśnych przylegających do sąsiednich powiatów (głównie Puszcza Knyszyńska),
  • pożary obszarów torfowych przylegających do sąsiednich powiatów (głownie na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego).

Ponadto powiat sokólski zagrożony jest skutkami awarii chemicznych powstałymi w zakładach przemysłowych na terenie miasta Grodno (Republika Białoruś) oraz awarii radiologicznych w 5 elektrowniach jądrowych na terenie Litwy, Ukrainy i Rosji.

{"register":{"columns":[]}}