W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Edukacja medialna w unijnym programie Kreatywna Europa na lata 2021-2027

21.07.2021

Kreatywna Europa to program Unii Europejskiej oferujący finansowe wsparcie dla sektorów: kultury, audiowizualnego i przemysłów kreatywnych.

Budynek Parlamentu Europejskiego i stające przed nim flagi państw Unii

Obecna edycja Programu, która obejmuje lata 2021-2027, składa się z trzech komponentów (tzw. sektorów): dwóch, które były już obecne w poprzedniej edycji Programu (Media i Kultura) oraz nowego, jakim jest komponent międzysektorowy zawierający elementy dot. umiejętności korzystania z mediów (media literacy).

Granty na działania związane z media literacy

Międzysektorowy komponent Programu Kreatywna Europa dzieli się na trzy tzw. obszary grantowe. Jeden z nich, o nazwie „News – Journalism Partnerships” dotyczy działań z zakresu pluralizmu i wolności prasy oraz rozwoju umiejętności korzystania z mediów, w szczególności w zakresie przeciwdziałania dezinformacji w internecie.  Jego celem jest „wspieranie projektowania, rozwoju i testowania innowacyjnych narzędzi, modeli i rozwiązań mających zastosowanie w sektorze audiowizualnym oraz innych sektorach kultury i kreatywnych”.

Podstawowe wymogi dla wnioskodawców

O granty mogą ubiegać się konsorcja co najmniej trzech wnioskodawców pochodzący z co najmniej trzech  krajów.  Konsorcja mogą obejmować organizacje medialne non-profit, media publiczne i prywatne (w tym prasę drukowaną/internetową, radio/podcasty, telewizję itp.), a także inne organizacje z zakresu mediów informacyjnych, w tym stowarzyszenia medialne, organizacje pozarządowe, organizacje dziennikarskie itp.

Zaproszenie do składania wniosków zostało opublikowane 14 czerwca br.  

Ocena wniosków  nastąpi w okresie wrzesień-październik, a wyniki będą znane w listopadzie. Podpisanie umów z wybranymi wnioskodawcami planowane jest  w grudniu br. 

Finansowy wkład Unii Europejskiej nie może przekroczyć 80% całkowitych kwalifikowanych kosztów działania.

Więcej informacji:

Materiały

O programie Kreatywna Europa na lata 2021-2027
O​_programie​_Kreatywna​_Europa​_na​_lata​_2021-2027.docx 0.03MB
{"register":{"columns":[]}}