W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Fundusz Mediów i Informacji

11.05.2021

Budowa skutecznych metod przeciwdziałania dezinformacji w Internecie - Fundacja Gulbenkiana i Europejski Instytut Uniwersytecki (EUI) tworzą Europejski Fundusz Mediów i Informacji.

Zadaniem Funduszu jest wspieranie różnych organizacji, takich jak   non-profit, ośrodków naukowych, wydawców  i innych   podmiotów, w budowaniu projektów w obszarach:

  • umiejętności korzystania z mediów;
  • identyfikacji dezinformacji w internecie;
  • sprawdzania faktów;
  • akademickich badań nad mediami, dezinformacją i umiejętnością korzystania z informacji;
  • partnerstwa.

Pieniądze zostaną udostępnione organizacjom mającym siedzibę i prowadzącym działalność w krajach europejskich (z obszaru  UE, EFTA i Wielkiej Brytanii).

Zainteresowane podmioty mogą wypełnić formularz zgłoszeniowy, dostępny na  specjalnej stronie internetowej Fundacji Gulbenkiana.

Projekty będą wybierane przez niezależne komisje złożone m.in. z ekspertów akademickich i branżowych. Rolę doradcy przy ocenie i wyborze projektów  oraz  formułowaniu zaproszeń będzie pełnić Europejskie Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO).  

Pięcioletnie wsparcie dla funduszu w kwocie 25 mln EUR zadeklarowało Google. Koncern współpracuje w kwestii dezinformacji  zarówno z instytucjami europejskimi, rządami wielu krajów jak i środowiskami ekspertów. W ostatnim czasie finansuje także  organizacje zajmujące się sprawdzaniem faktów dotyczących pandemii koronawirusa i szczepionek.

Z apelem o wsparcie Europejskiego Funduszu Mediów i Informacji Google zwróciło się do innych podmiotów komercyjnych.

Według badań mniej niż jeden na dziesięciu Europejczyków uczestniczyło w jakiejkolwiek formie szkolenia w zakresie umiejętności korzystania z mediów online.

Więcej informacji o  Fundacji Gulbenkiana i Europejskim Instytucie Uniwersyteckim.

{"register":{"columns":[]}}