W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsze w Polsce Centrum Edukacji Medialnej

13.10.2022

7 października 2022 r. w Kielcach zostało otwarte nowoczesne Centrum Edukacji Medialnej (CEM), które ma służyć kształceniu świadomego odbiorcy mediów i budowaniu odporności na dezinformację. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Polskie Radio Kielce.

News room w centrum edukacji medialnej. Pokój z czerwonymi ścianami, pośrodku prostokątny stół cztery, wysokie taborety. W blacie stołu wbudowane dwa monitory.

Centrum Edukacji Medialnej ma służyć wspieraniu odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów, dostarczać praktycznej wiedzy o mechanizmach powstawania przekazów medialnych, sposobach ich rozpowszechniania oraz krytycznej analizy.

W Centrum Edukacji Medialnej szczególny nacisk położono na prezentację metod obrony przed dezinformacją i fałszywymi komunikatami. Interaktywne narzędzia pozwolą zwiedzającym w praktyczny sposób poznać tajniki powstawania informacji radiowej czy telewizyjnej.  Ważną część wystawy stanowi strefa fake newsów, w której uczestnicy dowiedzą się, jak tworzone są dezinformujące komunikaty, rozwiążą quizy, a także spróbują stworzyć własny komentarz do materiałów TV. Warsztaty adresowane do dzieci i młodzieży, mają uświadomić im, że krytyczne podejście do informacji zmniejsza ryzyko zmanipulowania czy wprowadzenia w błąd odbiorcy.

Dzięki interaktywnej, dotykowej ścianie (smart wall) odwiedzający poznają także historię mediów. W specjalnym studiu, wyposażonym w profesjonalny green screen (zielona ścianka wykorzystywana do nagrań telewizyjnych), odwiedzający sprawdzą się jako spikerzy wiadomości i prezenterzy pogody. Zaprojektowano również kilka stanowisk, na których zostaną zaprezentowane możliwości nowoczesnych technologii wizualnych, np. wyświetlanie obrazów na ekranie z pary wodnej,  rozszerzona rzeczywistość czy studio dźwiękowe wyposażone w technologię Dolby Atmos.

Twórcy centrum wiele uwagi poświecili pokazaniu, jak zmieniała się technika radiowa na przestrzeni ostatnich dekad - na wystawie znalazły się używane jeszcze kilkanaście lat temu urządzenia do nagrywania i montażu dźwięku.

Inauguracji CEM towarzyszyła konferencja pt. „Edukacja medialna – co oznacza?” z udziałem m.in. przedstawicieli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Polskiej Agencji Prasowej oraz Państwowego Instytutu Badawczego NASK.  O roli KRRiT w procesie upowszechniania edukacji medialnej w Polsce mówił podczas konferencji Witold Kołodziejski, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w ubiegłej kadencji. Realizację pierwszego w Polsce Centrum Edukacji Medialnej przez Polskie Radio w Kielcach  uznał za ważny wkład w realizację misji nadawcy publicznego.

W trakcie towarzyszącej otwarciu konferencji podkreślono, że obowiązek inicjowania i koordynowania przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji działań na rzecz edukacji medialnej wynika z transpozycji do prawa krajowego w 2021 r. europejskiej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych. Od tego czasu KRRiT intensyfikuje swoje działania, w tym wspólnie z organami administracji państwa i instytucjami publicznymi podpisała Deklarację w sprawie współpracy w zakresie edukacji medialnej.

{"register":{"columns":[]}}